Letnią porą, część III

2021-09-18 08:30:00 (ost. akt: 2021-09-18 08:34:44)

#ZArchiwumMWiM #LetniąPorą

Spotkanie rodzinne. Kaukaz, lata 80. Fot. Ryszard Czerniewski.

Spotkanie rodzinne. Kaukaz, lata 80. Fot. Ryszard Czerniewski.

Kalendarzowe lato dobiega końca. W nawiązaniu do wakacyjnych urlopów, spędzanych w czasach PRL, prezentujemy dokumentację wojaży do krajów ZSRR, zatrzymanych w kadrze fotoreportera Ryszarda Czerniewskiego.

Szlak turystycznych eskapad Polaków do państw socjalistycznych nie kończył się na południu Europy. Z niezwykłą częstotliwością podróżowaliśmy do kraju Wielkiego Brata, i jak to zwykle bywało przyświecały nam głównie cele handlowe. Z Kraju Rad, przywoziliśmy najwięcej towarów. Wraz z urlopowiczami, do kraju przyjeżdżały; zegarki, bransoletki, komplety sztućców, sprzęty optyczne, aparaty fotograficzne, telewizory oraz rzadko widywane współcześnie futrzane płaszcze i czapki.

Eksportowaliśmy zaś: tekstylia, galanterię, kosmetyki, barwne okulary, peruki, a także gumy do żucia, zwane lokalnie „żwaczkami”. Sąsiedzi nie pogardzali nawet „poddiełkami”, czyli podróbkami słynnych lewisów bądź wranglerów. Handel wymagał pełnej dyskrecji, ze względu na o wiele szerzej rozbudowany niż w Polsce system inwigilacji. Pracownicy hoteli dokonywali przy drzwiach selekcji gości, tak aby żaden radziecki obywatel nie dostał się do hotelu. Dodatkowe zabezpieczenie przed nielegalnymi aktywnościami stanowiła, siedząca na korytarzu „etażna” oraz funkcjonariusze KGB, zajmujący jeden pokój.

Ruch turystyczny do wschodnich sąsiadów wspomagały: wyjazdy studenckie, spotkania integracyjne przedstawicieli zakładów pracy oraz „pociągi przyjaźni”, czyli wymiana zrzeszeń organizowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Dodatkową zachętą były atrakcyjne trasy wycieczkowe, wszak egzotyczne na tamten czas, kraje wybrzeża Morza Czarnego i gór Kaukazu stanowiły część republik radzieckich. To właśnie w tych krajach, urlopowicz mógł poczuć więcej swobody, niż w części centralnej.


Kalendarium

« poniedziałek, 25 października 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 25 Października
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich