Kontynuacja prac badawczych i popularyzatorskich kolekcji etnograficznej.

2021-08-11 12:12:40 (ost. akt: 2021-10-15 08:21:15)

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, Muzeum Warmii i Mazur kontynuuje prace badawcze i popularyzatorskie kolekcji etnograficznej.

Fragment spódnicy

Fragment spódnicy

Po działaniach projektowych, które dotyczyły zbiorów warmińskiej rzeźby ludowej nadszedł czas na tkaninę. W latach 2021-2022 Muzeum realizuje projekt pt. „Z dobrej przędzy, różnym splotem – dokumentacja, archiwizacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych”.

Jego celem jest dokumentacja, archiwizacja i jak najszersze udostępnienie wiedzy na temat warmińskich i mazurskich tkanin ludowych powstałych przed 1945 r., które znajdują się w zbiorach etnograficznych naszego Muzeum. Kolekcja ta jest świadectwem regionalnej tożsamości, tym bardziej cennym, że na Warmii i Mazurach zmiany geopolityczne po II wojnie światowej i niemal całkowita wymiana ludności, doprowadziły do zaniku zjawisk z zakresu ludowej kultury materialnej. W ramach projektu zaplanowano realizację badań naukowych i konsultacji pozwalających na poszerzenie wiedzy na temat najważniejszych tkackich obiektów muzealnych. Zrealizowane zostaną również badania konserwatorskie, które pozwalają na stworzenie nowego sposobu przechowania kolekcji próbek i fragmentów tkanin. Projekt przewiduje także przeprowadzenie kwerend porównawczych zmierzających do pogłębienia wiedzy na temat warmińskich i mazurskich zabytków tkackich w kolekcjach innych muzeów.

W ramach projektu zostanie zrealizowanych szereg działań, zmierzających do upowszechniania zbioru ludowych tkanin. W pierwszym roku powstanie wystawa, która prezentować będzie najciekawsze obiekty tej wyjątkowej kolekcji.

Zaplanowano również realizację dwóch filmów edukacyjnych, warsztatów dla młodych adeptów tkania a także spotkanie z twórcą ludowym – Anną Bałdygą – wybitną tkaczką, kontynuatorką regionalnych tradycji tkackich.

Zwieńczeniem projektu będzie powstanie katalogu muzealnego poświęconego najcenniejszym tkaninom z muzealnej kolekcji etnograficznej, które powstały na Warmii i Mazurach przed 1945 rokiem.

https://m.wmwm.pl/2021/08/orig/logo-mkdnis-kolorowe-7051.jpg


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kalendarium

« wtorek, 30 listopada 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 30 Listopada
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich