Letnią porą, część II

2021-08-09 08:52:53 (ost. akt: 2021-08-10 09:43:53)

#zArchiwumMWiM

Jedna z bułgarskich uliczek, lata 80. 
Fot. Ryszard Czerniewski.

Jedna z bułgarskich uliczek, lata 80. Fot. Ryszard Czerniewski.

#LetniąPorą

„Jesteśmy za biedni, aby spędzać urlop w kraju” – tak brzmiało porzekadło dużej grupy Polaków, żyjących w czasach demokracji Ludowej. Gros wyjazdów do „bratnich państw” wiązał się z handlem wymiennym. Samochody urlopowiczów wyjeżdzające do krajów socjalistycznych były wyładowane po brzegi oraz dociążane na dachu piramidą towarów, a powracały puste, czasem pełne innych dóbr. Sprzedaż zakończona sukcesem była w stanie zwrócić koszt wycieczki, a nawet zapewnić pokaźny zysk. Mobilność w obrębie państw socjalistycznych, wzrosła po śmierci Stalina, a apogeum turystyki handlowej nastąpiło w 1977, kiedy do bratnich krajów udało się dziesięć milionów naszych rodaków.

Wśród najchętniej odwiedzanych państw znajdowała się Bułgaria z ponad czterystukilometrowym czarnomorskim wybrzeżem i dobrą bazą hotelową. Handlowano przede wszystkim artykułami tekstylnymi i kosmetykami. W pierwszej kolejności dominowały dżinsy, w które zaopatrywaliśmy całą Europę Wschodnią. Nie były to jednak oryginalne lewisy czy wranglery, ale spodnie szyte w kraju z tureckiego materiału. Sprzedawano też damską galanterię, kremy, wody zapachowe, czy szczególnie popularne narzuty na łóżka. Z kolei, Polacy zaopatrywali się w: serwety, ceramikę, oraz w buty, które po wprowadzeniu stanu wojennego były reglamentowane. Kupowano także wina, nieraz korkowane kaczanem kukurydzy, kwaśniejące w czasie długiej podróży.

Komercyjna działalność polskich turystów miała ogromny związek z pobytem w Bułgarii urlopowiczów z Europy Zachodniej, dla których towary zza żelaznej kurtyny były bajecznie tanie. Inkasowane przez Polaków bułgarskie lewy wymieniano na twardą, europejską walutę. To właśnie przybysze z krajów kapitalistycznych byli powodem umieszczania w hotelach tajniaków służby bezpieczeństwa, mających rozprawiać się z procederem nielegalnego handlu.

Prezentowane zdjęcia ze zbiorów Archiwum MWiM zostały wykonane przez Ryszarda Czerniewskiego w trakcie jednej z reporterskich wypraw do demoludów.

Kalendarium

« środa, 7 grudnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 7 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich