PROTOEKSLIBIRS, SUPEREKSLIBRIS, EKSLIBRIS

2021-08-02 09:27:53 (ost. akt: 2021-08-02 09:42:21)

Pośród znaków własnościowych, które wskazywały przynależność do konkretnej osoby, biblioteki lub instytucji oraz chroniły książki przed kradzieżą wyróżnić możemy: protoekslibrisy, superekslibrisy i ekslibrisy.

PROTOEKSLIBIRS, SUPEREKSLIBRIS, EKSLIBRIS
#OdDeskiDoDeski

Pośród znaków własnościowych, które wskazywały przynależność do konkretnej osoby, biblioteki lub instytucji oraz chroniły książki przed kradzieżą wyróżnić możemy: protoekslibrisy, superekslibrisy i ekslibrisy.

Protoekslibrisy to najwcześniejsza forma znaku własnościowego. Umieszczano je przeważnie na dolnym marginesie pierwszej karty tekstu. Były to malowane herby lub godła właścicieli woluminu. Używano ich od końca XIV do połowy XVI wieku.

Superekslibrisy (łac. super – wyższy, ex libris – z książek) to znaki własnościowe umieszczane na skórzanych oprawach woluminów. Forma ta uznawana jest za poprzednika ekslibrisu. Superekslibrysy wykonywane były w zakładach introligatorskich poprzez odbijanie tłokiem odpowiednich motywów na okładzinie. Najczęściej umieszczane były w centralnym polu oprawy. Nierzadko złocone, przedstawiały motywy heraldyczne lub inicjały właściciela woluminu.

Ekslibrisy (łac. ex libris – z książek) to niewielka, zadrukowana kartka papieru przyklejana na wewnętrznej stronie okładki książki. Za ojczyznę ekslibrisów uważa się Niemcy. W Polsce pierwszy takowy znak własnościowy zaprojektowano i wykonano w 1516 r. dla biskupa włocławskiego Macieja Drzewickiego herbu Ciołek (1467-1535), późniejszego prymasa Polski, kanclerza wielkiego koronnego, absolwenta Akademii Krakowskiej i dyplomaty. Projektowaniem ekslibrisów zajmowali się graficy i rytownicy. Na przełomie XV i XVI wieku zajmował się tym m.in. Albrecht Dürer (1471-1528). W kolejnych stuleciach ekslibrisy stawały się coraz bardziej powszechne. Zaczęły je używać biblioteki szkolne, miejskie czy klasztorne. Upowszechniały się nowe techniki wykonania ekslibrisów. Wykorzystywano miedzioryty, akwaforty, litografię. Współcześnie ekslibrisy stały się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i badaczy.

Nauką zajmującą się badaniem dziejów ekslibrisów, protoekslibrisów i superekslibrisów jest Ekslibrisologia. Traktuje ona znaki własnościowe jako źródło dotyczące przeszłości bibliotek i bibliofilstwa. Dyscyplina ta korzysta i uzupełnia się również innymi naukami i dziedzinami wiedzy, jak historia sztuki, heraldyka i genealogia.


Kalendarium

« czwartek, 25 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 25 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: