Skuteczne zwalczanie chorób zakaźnych na terenie Olsztyna

2021-07-30 07:55:29 (ost. akt: 2021-07-30 08:04:44)

Po zakończeniu II wojny światowej ludność Olsztyna gnębiły dur plamisty i brzuszny, błonica, płonica, krztusiec, czerwonka, kiła, rzeżączka, gruźlica…

Zarządzenie celem skutecznego zwalczania chorób zakaźnych na terenie m. Olsztyna

Zarządzenie celem skutecznego zwalczania chorób zakaźnych na terenie m. Olsztyna

„Zarządzenie celem skutecznego zwalczania chorób zakaźnych na terenie m. Olsztyna”.

Po zakończeniu II wojny światowej ludność Olsztyna gnębiły dur plamisty i brzuszny, błonica, płonica, krztusiec, czerwonka, kiła, rzeżączka, gruźlica… Podczas epidemii duru zachorowały setki osób, a przymusowe szczepienia ogłoszone latem 1945 r. spotkały się ze znacznym oporem lokalnej społeczności. Zwalczanie duru i innych chorób zakaźnych było trudne także ze względu na warunki sanitarne, kłopoty z transportem i komunikacją oraz stan lecznictwa w zrujnowanym mieście.

Prezentowane zarządzenie jest jednym z wielu, jakie wydały władze miasta, by ograniczyć zachorowalność. Podpisał je prezydent Bronisław Latosiński, prawdopodobnie między majem a sierpniem 1945 r. Zawiera instrukcję postępowania w razie gorączki, która trwa dłużej niż trzy dni – polegało to po prostu na zgłoszeniu do lekarza. Obowiązek ten spoczywał nie tylko na chorych i ich rodzinach, ale także na administracji budynków i na Komitetach Domowych. Były to instytucje kontrolne i pośredniczące w kontaktach z władzami miasta.

W zarządzeniu jest podział Olsztyna na okręgi pozostające pod opieką wymienionych z nazwiska lekarzy oraz wykaz adresów przychodni (szpital kolejowy, ambulatorium kolejowe, plac Jakuba, ul. Dworcowa 75, szpital miejski, ambulatorium Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, ul. Żeromskiego 2, Mozarta 13, Wojewódzki Urząd Zdrowia w ratuszu).
Za brak zgłoszenia groził areszt i grzywna.

Dział Historii i Etnografii

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich