Lipcowy zlot budowniczych Polski Ludowej

2021-07-13 09:08:05 (ost. akt: 2021-07-13 09:25:46)

#NaOsiCzasu

Lipcowy zlot budowniczych Polski Ludowej
Promocja młodzieży i młodości, zorganizowana na początku lat 50.XX w ramach Zlotu, nie jest niczym nowym. Szczególnie obecnie, w obliczu kultu młodości realizowanego niemal we wszystkich dziedzinach życia. Zlot i poprzedzającą go kampania miały cechy masowej rozrywki, połączonej z promocją efektywności pracy, sportowego wysiłku fizycznego i nasyconej wymową artystyczną.

Należy także umiejscowić to wydarzenie w kontekście presji ekonomicznej związanej z Narodową Pożyczką Sił Rozwoju Polski. Zlot łączył się z werbunkiem młodzieży do Powszechnej Organizacji „Służba Polsce” i do Związku Młodzieży Polskiej. Wydarzenie miało zachęcić do aktywności w tych organizacjach oraz zniwelować trudne społecznie rezultaty migracji wewnętrznych i wszystkich obciążeń, jakie wynikały z industrializacji, uspółdzielczania wsi i wyśrubowanych planów gospodarczych.

Warto spojrzeć na Zlot Młodych w latach 50.XX w. z perspektywy plakatu. Plakat informujący o Zlocie był atrakcyjnym środkiem masowego przekazu, który pośrednio zachęcał do działań na rzecz zakorzenienia władz i idei komunistycznej w Polsce. Było to narzędzie socjotechniczne, które miało umocnić władzę w społeczeństwie i zwiększyć znaczenie organizatora, czyli Związku Młodzieży Socjalistycznej. Za pomocą uproszczonych i zhomogenizowanych treści plakat upowszechniał konieczność dopełnienia obowiązku uczestnictwa w tym wydarzeniu. Jednocześnie przekaz werbalny towarzyszący temu uproszczonemu narzędziu budował przekonanie o przywileju udziału w Zlocie. Wprawdzie sam plakat nie może być wyznacznikiem powodzenia Zlotu, jednak wobec braku telewizji, wizualność plakatu była wówczas nieporównywalnie silniejsza niż dziś, gdy obrazki w różnej treści przesycają otaczającą nas rzeczywistość.

W jakim zakresie plakat był nośnikiem idei, a w jakim czynnikiem sprawczym w kształtowaniu postrzegania rzeczywistości?

Dział Historii i Etnografii

Kalendarium

« piątek, 26 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 26 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: