Płaskorzeźba „Wyspa złoczyńców”

2021-07-08 09:42:50 (ost. akt: 2021-07-08 09:45:37)

#Etnografia

Płaskorzeźba „Wyspa złoczyńców”
Rozpoczęły się wakacje – czas odpoczynku i przygód, w związku z tym prezentujemy w naszym cyklu płaskorzeźbę autorstwa Alicji Janeczek pt. „Wyspa złoczyńców”. Wielbicielom prozy Zbigniewa Nienackiego tego tytułu nie trzeba wyjaśniać, pozostałym podpowiem, że nawiązuje on do pierwszej powieści z cyklu o Panu Samochodziku.

Akcja książki rozgrywa się latem 1963 roku nad brzegiem Wisły, na wyspie w okolicach Torunia i Ciechocinka. Pan Tomasz - historyk sztuki - poszukuje tam ukrytych podczas wojny skarbów. Jak się okazuje, ktoś odnalazł je wcześniej i usiłuje sprzedać.

W poszukiwaniach pomagają mu harcerze, a wartka akcja powieści obfituje w wiele zwrotów. Zanim jednak bohater rzuci się w wir przygód,1 wchodzi w posiadanie pojazdu-amfibii swojego ekscentrycznego wuja i za sprawą niezwykłego środka transportu zostaje słynnym Panem Samochodzikiem.

Prezentowany obiekt nawiązuję do fabuły powieści. Płaskorzeźba przedstawia krajobraz brzegu Wisły, na której widzimy tytułową wyspę z chatką. Na rzece pływa pomarańczowa łódź. Z lewej strony, na brzegu stoją dwie postacie dziecięce. Jedna przedstawia dziewczynkę w żółtej sukience, druga chłopca ubranego w zielony mundurek harcerski. Na pierwszym planie, przed dziećmi postać odwrócona tyłem, z widocznym profilem. Lewą rękę postać wyciąga w kierunku czaszki, umieszczonej w lewym dolnym rogu kompozycji.

Płaskorzeźba ma kształt prostokąta o wymiarach 23 × 57,7 cm i została wykonana z drewna, a polichromia utrzymana jest w żywej kolorystyce.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przechowuje ją jako depozyt, przekazany przez Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przedmiot pochodzi z domu-pracowni Zbigniewa Nienackiego w Jerzwałdzie (powiat iławski, gmina Zalewo) i jest częścią większego zbioru. W Jerzwałdzie autor powieści o Panu Samochodziku mieszkał od 1967 roku do końca życia. Jego towarzyszką była Alicja Janeczek – autorka płaskorzeźby.

Prezentacja tego oryginalnego dzieła nie tylko przywołuje rozpoczynający się sezon letnich wojaży. Mamy nadzieję, że zachęci ona również do literackich podróży sentymentalnych i sięgnięcia po lektury z lat dzieciństwa. Kiedyż jest na to lepszy czas, jak nie w wakacje!

Kalendarium

« sobota, 27 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 27 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: