Średniowieczne podróże i transport

2021-06-06 08:00:00 (ost. akt: 2021-06-04 12:01:58)

#Historia

Średniowieczne podróże i transport
Dwudziestowieczna, opracowana przez Armgardta mapa plastycznie nawiązuje do średniowiecznych zwyczajów podróży i transportu. Jednak wiek XVIII przyniósł w tej kwestii spory postęp techniczny. Sprzyjała temu rozbudowa sieci dróg, co pokazuje mapa Prus Homanna z I połowy XVIII w. Upowszechniła się kareta jako pojazd wygodny i symbol pozycji społecznej - wcześniej uważano, że karetą może podróżować tylko niewiasta lub duchowny, natomiast mężczyźni jeździli prawie wyłącznie wierzchem. Pudło karety początkowo zawieszano na rzemieniach, a od połowy XVIII w. na resorach, co znacznie wzmacniało konstrukcję i zwielokrotniało jej ciężar. Takim pojazdem pokonywano drogi i bezdroża, rzeki i błota, a ciężkie, wielkie i zbytkowne zaprzęgi łatwo grzęzły w błocie. Zamożnemu podróżnemu towarzyszyła zazwyczaj duża liczba służby: stangret, pomocnik, hajducy do dekoracji i ochrony. Zwiększała się liczba koni w zaprzęgu.

Kupcy przewozili towary na wozach z okutymi kołami i żelaznymi osiami. W drugiej połowie XVIII w. w kołach coraz częściej osadzano żelazne buksy, które znacznie zmniejszały tarcie, a związywane były albo sznurami, albo łańcuchami. Ze względu na prymitywną konstrukcję nawet duże wozy nie mogły przewozić zbyt dużych ładunków, zwykle w dalszą drogę wóz zaprzężony w parę koni zabierał ciężar nieprzekraczający 500-700 kg, wóz czterokonny 1000-14000 kg. Wozy kupieckie były obudowane płachtami ze smołowanego płótna.

Do wozów zaprzęgano konie lub woły. Z koni korzystała poczta, a także arystokraci, którzy zwiększali szybkość podróży, rozstawiając na trasie podróży drodze własne zaprzęgi. Ciężkie i duże powozy wymagały silnych zwierząt, dlatego zaprzęgano na ogół karosiery, czyli konie meklemburskie, duńskie, saskie i hiszpańskie. Cug koni powinien być sprzęgły i maścisty, chociaż zasadniczo dobierano konie o podobnym temperamencie i budowie. Maść łatwo zmieniano, farbując sierść. Pocztowcy korzystali z koni zdolnych do szybkich i niezbyt długich biegów, niekoniecznie dobranych pod względem maści i budowy.

Dział Historii i Etnografii

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich