Dziewczynka z koszyczkiem

2021-06-01 13:51:15 (ost. akt: 2021-06-04 11:32:32)

#DzieńDziecka

Dziewczynka z koszyczkiem
Pierwszego czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji prezentujemy przedmiot, który od niedawna powiększył zbiór zabawek naszego Muzeum - figurkę celuloidową - dziewczynkę z koszyczkiem.

Przedmiot ten jest przykładem produkcji zabawkarskiej z połowy XX wieku. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano laleczkę - masę celuloidową. Masa ta jest jednym z pierwszych termoplastycznych tworzyw używanych do produkowania zabawek. Została opatentowana w wieku XIX (1870 r.), zaś ze względu na niski koszt produkcji oraz możliwości plastyczne wykorzystywano ją na masową skalę. Najczęściej zabawka z celuloidu przybierała formę laleczki, o czym świadczy asortyment znanych zabawkarskich firm niemieckich od początku XX wieku.

W Polsce z tego rodzaju produkcji znane były: Fabryka Celuloidowych Zabawek w Kaliszu Adama Szrajera oraz częstochowska Fabryka Wyrobów Celuloidowych i Metalowych „Kosmos” (1922–1950). W tej drugiej najpopularniejszym produktem były lalki w dwóch kolorach: czarnym i białym (Beby Negry i Beby). Zabawki z celuloidu spopularyzowały się w naszym kraju w latach 50. XX wieku, zaś w późniejszej dekadzie należały już do obowiązkowych dziecięcych akcesoriów. Potem zaprzestano ich produkcji ze względu na łatwopalność materiału.

Figurka, z naszych zbiorów przedstawia postać dziewczynki z koszyczkiem, ubranej w różowy, dwurzędowy płaszczyk oraz czerwoną, krótką spódniczkę. Na głowie dziewczynka ma zawiązaną czerwoną chusteczkę w białe grochy, na ramieniu przewieszony koszyczek. Chociaż postać przywołuje na myśl Czerwonego Kapturka, trzeba zaznaczyć, że laleczki te występowały w wielu wariantach kolorystycznych. Z uwagi na fakt, iż były ręcznie malowane, każda posiadała nieznaczne, indywidualne cechy.

Na zakończenie warto dodać, że opisana zabawka miała wcześniej jedną właścicielkę, która swoją pamiątkę z dziecięcych lat postanowiła przekazać w dobre muzealne ręce. Laleczka znalazła swoje miejsce w kolekcji Działu Historii i Etnografii Muzeum Warmii i Mazur wśród innych zabytkowych zabawek.

Kalendarium

« wtorek, 22 czerwca 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 22 Czerwca
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: