Skąd się wzięła archeologia w olsztyńskim Muzeum?

2021-05-27 10:05:11 (ost. akt: 2021-05-27 10:09:05)

#Archeologia

Leonhard Fromm wraz z córką Margarethe podczas wykopalisk na cmentarzysku w Worytach/Woritten (1932). Wg: S. Piechocki 2002, Olsztyn magiczny, Olsztyn.

Leonhard Fromm wraz z córką Margarethe podczas wykopalisk na cmentarzysku w Worytach/Woritten (1932). Wg: S. Piechocki 2002, Olsztyn magiczny, Olsztyn.

Muzeum Warmii i Mazur (wówczas jako Muzeum Mazurskie) powstało pod koniec marca 1945 roku. Pojawiło się więc niemal od razu po przyłączeniu części dawnych Prus Wschodnich do Polski. Na jego siedzibę wybrano zamek w Olsztynie. Od 1926 roku, obok rezydencji prezydenta rejencji, mieścił on lokalne Heimatmuseum.

Przez większość czasu prowadził je nauczyciel i archeolog-pasjonat Leonhard Fromm (fot. 1). Zgromadził on niezwykle liczną kolekcję zabytków archeologicznych. W większości pochodziły one z jego własnych badań i znalezisk przypadkowych w okolicach Olsztyna. Najciekawsze z nich eksponowano w niewielkiej sali między wystawą poświęconą plebiscytowi z 1920 roku, a rekonstrukcją chaty warmińskiej. Prócz zabytków pradziejowych prezentowano tam również wszelkiego rodzaju skamieliny, wypchane zwierzęta i wysuszone rośliny. Jako że najcenniejsze znaleziska metalowe trafiały niemal automatycznie do Prussia-Museum w Królewcu, trzon kolekcji stanowiły przedmioty wykonane z kamienia, poroża i gliny. Choć oczywiście zdarzały się wyjątki. Do najciekawszych należą zachowane do dziś ozdoby z grobu germańskiego z Kortowa (fot. 2,3,4).

Niestety tylko nieliczne zabytki z dawnego Heimatmuseum miały tyle szczęścia. Znaczna część z nich nie przetrwała wojny. Tragiczny stan kolekcji najlepiej oddaje Sprawozdanie ze stanu Zamku i Muzeum z 1945 roku:

Sala archeologiczna:
Rozbite szkło a wszystkich prawie gablotach, a wyraźne braki
a) w gablocie z urnami prehistorycznymi,
b) w gablocie pośrodku Sali, szczególnie brak biżuterii z okresu brązu, ponadto okazy przemieszane. Na podłodze leżała rozbita na szczątki urna z popiołami.
c) okazy w gablocie ze skamielinami przemieszane.
d) okazy ptactwa wschodniopruskiego wyjęte z gablot, oraz zdjęte ze ściany a ponadto braki:
e) rozrzucone po podłodze zielnik z zasuszonymi okazami flory wschodniopruskiej
f) rozrzucone kły i czaszka zwierzęca oraz część etykiet objaśniających eksponaty
Sala ta odznacza się wyjątkowym zniszczeniem i dewastacją, w szczególności pośród kruchych eksponatów archeologicznych a w wielu przypadkach brak wyjaśnień do obiektów.

Niemniej to właśnie zbiory zgromadzone na tej sali dały początek kolekcji Działu Archeologii i Muzeum Przyrody.

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich