Międzynarodowa Noc Muzeów 2021

2021-05-10 13:17:32 (ost. akt: 2021-05-13 09:46:21)

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, Oddział MWiM

Międzynarodowa Noc Muzeów 2021

Autor: Radosław Niemczynowicz

Sztuka – jeśli tylko chcemy ją czytać i rozumieć – opowiada nam o świecie, w którym żyjemy, o tym co najważniejsze, jacy jesteśmy, co nas cieszy i co boli. Czasem ma za zadanie uprzyjemniać, zdobić przestrzeń, w której żyjemy, ale dużo częściej artyści dzięki swojej większej wrażliwości, empatii, wyczuwają więcej, dotykają problemów istotnych dla egzystencji i kondycji człowieka. Zwłaszcza w sztuce współczesnej potrafią ukazać to, co nie do końca jest nazwane, bo dopiero się wydarza. Czasem też chcą poprzez swoje prace, działania zadać trudne pytania, może tylko po to, byśmy się zatrzymali i spojrzeli na powszedniość z dystansem, refleksją, znacznie szerzej.

Kiedy czwórka artystów pracujących i związanych z Warmią, odwiedziła lidzbarski zamek i opowiedziała o swoim projekcie QUO VADIS, ich zaangażowanie, rozmach, pasja, nie mogło pozostać bez echa i wsparcia. Trudny czas pandemii nie sprzyjał organizowaniu przedsięwzięcia wystawienniczego, które przecież przede wszystkim wymaga publiczności i interakcji z widzem. Nie bardzo wierzyliśmy w to, że Miedzynarodową Noc Muzeów 2021 uda się przeprowadzić w zwyczajowym, otwartym trybie. Ale artystów niepewność czasu jakby bardziej mobilizowała do pracy i rozwijania idei całości przedsięwzięcia artystycznego.

Pytanie, jakie sobie i widzom zadali, jest fundamentalnym pytaniem obecnych czasów, dotyczy przyszłości planety, postępujących zmian klimatycznych, uwikłania jednostki w manipulacje informacją, płynność w ocenie dobra i zła. Prace, instalacje, które zaproponowali to ich swoisty, wizualny komentarz.

Inauguracja wydarzenia została zaplanowana na otwarcie Miedzynarodowej Nocy Muzeów 15 maja, na zamkowym dziedzińcu, z powodów pandemii w trybie online. Następnie w formie wystawy zostanie przeniesiona do Galerii na Poddasze lidzbarskiego zamku, gdzie prezentowana będzie do 5 czerwca.

W artystycznym projekcie QUO VADIS...2021 uczestniczą:
Katarzyna Kałdowska, praca „Bizancjum i Małgorzata”, Helena Michel, praca „Wybór”, Mariusz Kałdowski, praca „W sieci”, Michał Wiśniewski, praca „Dualizm i Mindfulness”.

Kalendarium

« sobota, 19 czerwca 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 19 Czerwca
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: