27 kwietnia - Światowy Dzień Grafika

2021-04-27 08:23:05 (ost. akt: 2021-04-27 08:27:34)

#WorldGraphicsDay

27 kwietnia - Światowy Dzień Grafika
27 kwietnia - Światowy Dzień Grafika

Wnętrze drukarni w Norymberdze; Niemcy, XVIII wiek; miedzioryt, papier; 170×210 mm; Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Grafika to jedna ze sztuk plastycznych obejmująca techniki odbitkowe. Polega na powielaniu rysunku na papierze (rzadziej tkaninie) za pomocą uprzednio sporządzonego negatywu, czyli klocka drzeworytniczego, płyty metalowej, czy formy wykonanej z innego materiału – na przykład z linoleum. Techniki graficzne dzielą się na wypukłe, wklęsłe i płaskie, a kryterium podziału jest tu sposób, w jaki opracowana została forma (negatyw).

Na prezentowanej rycinie widzimy wnętrze drukarni w Norymberdze. Ukazana drukarnia zajmuje się drukowaniem gazet lub wydawnictw książkowych i używa prasy drukarskiej, różniącej się od prasy drzeworytniczej lub wklęsłodrukowej. Zauważmy jednak, że wraz z rozwojem i wzrastającą popularnością technik druku, drukowanie słów i obrazów stawało się coraz bardziej związane ze sobą.

Techniki odbitkowe pełniły początkowo funkcje użytkowe. Pojawiły się na przykład druki ksylograficzne, w których treść pisana i obrazowa wycinana była w jednym drewnianym klocku-matrycy. Drzeworyt pozwolił na wprowadzenie ilustracji w książce drukowanej, ale już miedzioryt bardzo trudno było połączyć z drukiem typograficznym z uwagi na odmienną konstrukcję prasy miedziorytniczej i typograficznej. Dlatego miedzioryty początkowo nie ilustrowały książek. Dopiero w XVI wieku zaczęto stosować ilustracje miedziorytnicze, jako odrębne karty wklejane do książek drukowanych typograficznie.

Grafika to też ogólna nazwa odnosząca się do grafiki użytkowej i artystycznej. Z początkowo pełnionych funkcji, do rangi samodzielnego dzieła sztuki grafikę wyniosło dopiero zainteresowanie się nią uznanych artystów. Grafika artystyczna wyróżnia się skupieniem w ręku artysty grafika całego procesu twórczego. Proces ten obejmuje stworzenie rysunku-projektu, wybór techniki, opracowanie negatywu, czyli przeniesienie rysunku na nośnik umożliwiający wykonanie odbitek i wykonanie odbitek (lub nadzorowanie ich wykonania). Możliwa jest też współpraca artystów, w której jeden z nich opracowuje projekt, a inny przygotowuje formę. Najwcześniejszymi technikami graficznymi były drzeworyt, miedzioryt, akwaforta..... brak tu miejsca, by wymienić wszystkie kolejne. Dość powiedzieć, że wynalezienie fotografii zapoczątkowało dalszy rozwój technik graficznych. Współczesna grafika, w której wykorzystuje się zdobycze techniki, takie jak np. drukowanie trójwymiarowe (3D) to już zupełnie inna historia.

Na koniec warto wspomnieć, że twórczością graficzną zajmowało się wielu wybitnych malarzy, takich jak Dürer czy Rembrandt, a techniki graficzne nie tracą popularności i z powodzeniem wykorzystywane są przez artystów współczesnych.

Autor: OD

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich