„Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”

2021-03-17 12:28:28 (ost. akt: 2021-03-17 12:52:10)

17 marca 2021 r.

„Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”

„Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”

Autor: Łukasz Kulicki

Regionalna Pracownia Digitalizacji funkcjonująca w strukturach Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach współpracy zaprosiła Muzeum Warmii i Mazur do projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”.

Jego głównym założeniem jest digitalizacja muzealiów i zabytków architektonicznych z terenu Warmii i Mazur z epoki renesansu i baroku. Zadanie jest naturalną kontynuacją projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur”, w którym zdigitalizowanych zostało ponad 120 muzealiów i 2 zabytki architektury z regionu z epoki średniowiecza.
W projekcie duży nacisk został położony na udostępnianie zdigitalizowanych zasobów. Zaplanowane zostały: edukacyjna aplikacja VR, filmy zamieszczane na kanale Regionalnej Pracowni Digitalizacji na YouTubie, lekcje przeprowadzane w regionie, w trakcie których wykorzystane zostaną aplikacje VR, warsztaty dla młodzieży z przetwarzania zasobów cyfrowych, scenariusze lekcji służące do promocji cyfrowych obiektów, konkurs dla dzieci i młodzieży, konferencje podsumowujące projekt, warsztaty dla nauczycieli, na których prezentowane byłyby narzędzia cyfrowe, umożliwiające prowadzenie nowoczesnej cyfrowej edukacji.

Do digitalizacji wybrano 13 muzealiów z kolekcji Muzeum Warmii i Mazur, głównie z zakresu rzemiosła artystycznego i rzeźby, m.in. jeden z najciekawszych zabytków z naszych zbiorów – Skrzynię posagową Katarzyny Dohnówny z ok 1630 r. bogato zdobioną polichromią i dekoracją snycerską. Pochodzi ona z majątku w Drogoszach, który to Katarzyna wniosła w posagu do małżeństwa z Magnusem Ernestem Doenhoffem. Na wieku skrzyni umieszczono płyciny z portretami Rodziców Katarzyny - Fryderyka Dohny i Marii Eleonory Rauter. Natomiast we frontowej części namalowano herby przodkiń z linii żeńskiej właścicielki.

Poza skrzynią posagową wybrano również skrzynki cechowe kowali, ślusarzy i stolarzy z Olsztyna oraz stelmachów i kołodziejów z Pasłęka. Z Pasłęka pochodzi również chorągiewka dachowa z herbem miasta z 1713 r. Ponadto zdigitalizowane zostaną także: kafel z 1620 r. z herbem biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, pełnoplastyczny rzeźbiony i polichromowany kartusz herbowy biskupa Michała Stefana Radziejowskiego z ok. 1680 r. czy kielich mszalny z XVI w.

Działania będą realizowane w olsztyńskim zamku i w Lidzbarku Warmińskim.

Oprac. Anna Malinowska

Kalendarium

« czwartek, 15 kwietnia 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 15 Kwietnia
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: