Zbyt mądre, by siedzieć cicho – od XIX-wiecznej wojowniczki do kobiety współczesnej

2021-02-25 12:25:02 (ost. akt: 2021-03-09 09:10:14)

Konferencja, poniedziałek 8 marca 2021 początek o godz. 16.00. Transmisja on-line.

Emilia Plater na czele oddziału kosynierów.

Emilia Plater na czele oddziału kosynierów.

Autor: Jan Rosen

Konferencja:
„Zbyt mądre, by siedzieć cicho – od XIX-wiecznej wojowniczki do kobiety współczesnej”.

Konferencja w trybie on-line.
Poniedziałek, 8 marca 2021 początek o godz. 16.00.

Organizatorzy:
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego


Program:

16:00 – Sylwia Jaskulska (członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego) – Otwarcie konferencji

Panel historyczny: Patriotyzm zaczyna się w domu…

16:05 – dr Kinga RaińskaPatriotyzm w polskim domu. Rola żon i matek w kształtowaniu postaw obywatelskich w XIX wieku

16:25 – dr hab. Maria Korybut – Marciniak, prof. UWMPatriotyzm w wątłych dłoniach. Dziewiętnastowieczne kobiety na kresach w ujęciu mikrohistorycznym.

16:45 – mgr Danuta Syrwid, Wanda i Elżbieta – Kobiety w plebiscycie 1920 r.

Panel współczesny: Polska kobieta dziś i jutro (jak nas wychowywano i jak wychowujemy kolejne pokolenie kobiet)

17:05– 17:45 – Joanna KeszkaWpływ wychowania na życie intymne kobiet i mężczyzn

Link do transmisji onlineBiogramy:

Dr Kinga Raińska, kustosz dyplomowany. Absolwentka historii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim w Olsztynie. Pracę doktorską Rady i przestrogi dla panien. Polska literatura poradnikowa okresu niewoli narodowej napisaną pod kierunkiem Pani prof. dr hab. Doroty Żołądź - Strzelczyk, obroniła w 2011 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje życie zawodowe związała z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie zaraz po studiach rozpoczęła pracę w Dziale Historii. Pod jej opieką merytoryczną znalazły się dokumenty życia codziennego powstałe przed 1945 r. Jej domeną stało się kolekcjonerstwo kart pocztowych oraz fotografii związanych z regionem. W 2009 r. została kierownikiem grantu MKiDN Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach, którego głównym celem było kolekcjonowanie pamiątek i wspomnień związanych z polskimi kresami, a także ukazanie historii ludzi przesiedlonych z terenów obecnej Litwy, Ukrainy i Białorusi na tereny Warmii i Mazur, w ramach akcji repatriacyjnej oraz przybliżenie polskiej kultury, historii oraz tradycji Kresów Wschodnich. W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia utworzyła Archiwum Historii Mówionej oraz Pracownię Digitalizacji, której została kierownikiem. Przez kilka lat była Głównym Inwentaryzatorem Zbiorów i zajmowała się całokształtem spraw związanych z dokumentacją naukową i ruchem muzealiów. Pod jej nadzorem znajdował się Centralny Magazyn Muzealiów. Pełniła także obowiązki sekretarza Komisji Wyceny i Zakupu Muzealiów. Obecnie jako Z-ca Dyrektora ds. Muzealnych kieruje pracami pionu merytorycznego. Do jej obowiązków należy m.in. nadzór nad polityką gromadzenia zbiorów oraz koordynacja spraw związanych z wystawami stałymi i czasowymi. Jest autorką wystaw, wielu artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się historia społeczna XIX w., historia Kresów Wschodnich oraz historia kobiet.

Dr hab. Maria Korybut-Marciniak, prof. UWM pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W centrum swoich zainteresowań badawczych stawia szeroko pojętą historią społeczną. Podejmuje problematykę ziemiaństwa, inteligencji, urzędników, kobiet oraz grup społecznie odrzuconych w XIX stuleciu, skupiając się przede wszystkim na obszarze Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś). Jest autorką 4 monografii: Kresowy ród Korybut-Daszkiewiczów, Olsztyn 2007; Vilniaus Labdarybės Draugija XIX a. primojoje pusėje, Olsztyn 2011; Dobroczynne Wilno. Pomoc ubogim i potrzebującym w Wilnie w I połowie XIX wieku, Olsztyn 2012. Światy i międzyświaty Artura Dolińskiego. Rekonstrukcja biograficzna carskiego urzędnika, Olsztyn 2019. Opracowała i opublikowała materiały źródłowe: Artur Doliński, Między Wilnem a Petersburgiem. Pamiętniki Artura Dolińskiego, Olsztyn 2014. Od 2013 roku redaguje cykl monografii naukowych Życie prywatne Polaków w XIX wieku i jest organizatorką konferencji pod tym tytułem. Z cyklu ukazało się 9 monografii wieloautorskich.
Spod jej pióra wyszło kilkadziesiąt artykułów naukowych, w których podejmowała zagadnienia związane z różnymi obszarami życia społecznego: od zdrowotności, poprzez organizacje pomocowe, edukacje, po zjawisko mody w XIX stuleciu.
Prywatnie jest szczęśliwą matką dwóch synów, wielbicielką XIX-wiecznego malarstwa romantycznego i miłośniczką roweru.

Mgr Danuta Syrwid, absolwentka studiów historycznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Podyplomowych Studiów Muzeologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Starszy kustosz w Domu „Gazety Olsztyńskiej” oddziale Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kuratorka wystaw, mi. in. „Pozdrowienia z Olsztyna. Pocztówki z przełomu XIX i XX wieku”, „W służbie niepodległości. Telegramy patriotyczne 1895-1939”, „(Nie) mała propaganda PRL”. Organizatorka cyklu Niedziel w Muzeum i działalności edukacyjnej w Domu „Gazety Olsztyńskiej”. Prowadzi lekcje i warsztaty muzealne związane z zagadnieniami dotyczącymi dziejów miasta i regionu oraz „Gazety Olsztyńskiej” (1886-1939), a także historii książki i technik drukarskich. Autorka artykułów naukowych w „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, „Roczniku Olsztyńskim”, „Warmińsko-Mazurskich Studiach z Historii Najnowszej” oraz w pracy zbiorowej „Olsztyn w dokumentach. Wybór źródeł do historii miasta 1353-1949” i „Wersal, plebiscyt i co dalej na Warmii i Mazurach”, a także publikacji edukacyjnych. Od 2005 r. należy do Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Joanna Keszka. Edukatorka seksualna i pisarka. Autorka poradników i książek o kobiecej seksualności „Potęga Zabawnego Seksu”, „Grzeczna to już byłam”. Pisze o kobiecej perspektywie w polskich rozmowach na temat seksu na portalu www.Barbarella.pl. Wypowiada się w mediach na temat prawa kobiet do podmiotowości w przestrzeni seksualnej. Prowadzi cykl warsztatów i szkoleń w całej Polsce. Inicjatorka pro kobiecych akcji społecznych: ”Nasze ciała, nasze prawa”, ”Cała Polska ćwiczy mięśnie Kegla”, „Dobre wibracje są dla kobiet”. Autorka programu „Szkoła Seksu Joanny Keszka” na kanale Planete+. Razem z Magdą Mołek jest autorką i współprowadzącą bestsellerowego podcastu „Rozważna i Erotyczna” na platformie EmpikGo.

Kalendarium

« środa, 8 grudnia 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 8 Grudnia
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich