W XXI wieku. Lata 2006-2010.

2020-11-16 09:02:14 (ost. akt: 2020-11-16 12:16:23)

#75latmwim

W XXI wieku. Lata 2006-2010.
W kolejnych intensywnych latach Muzeum Warmii i Mazur zorganizowało ponad dwadzieścia ekspozycji. Tematyka prezentacji cechowała się jak zwykle różnorodnością. Miłośnicy starych map mogli poszerzyć wiedzę w ramach wystaw "Przestrzeń Warmii i Mazur w kartografii XVII-XX w." lub "Z biegiem Wisły i Niemna". Amatorzy starych zdjęć przyglądali się z dokładnością powiększonym odbitkom Waleriana Łochacza. Zafascynowani dawnymi metodami walki i obrony przybyli na wystawę poświęconą wiekowemu uzbrojeniu. Nie zabrakło miejsca na ekspozycję pięknych przedmiotów takich jak cuda złotnictwa sakralnego z naszego regionu. Ci, dla których płótna mistrzów malarstwa są największą atrakcją, zachwycali się dziełami Alfonsa Kułakowskiego.

Każdy zwiedzający znajdował coś dla siebie, nie tylko w ramach działalności wystawienniczej Muzeum Warmii i Mazur. W tym czasie ciekawe cykle edukacyjne o bardzo szerokim wachlarzu tematycznym stały się wizytówką instytucji. Od 2008 roku gotyckie mury gościły spragnionych kulinarnej wiedzy w ramach "Smakowitego czytania". "Warsztaty bałtyjskie" przyciągały zainteresowanych pradziejami Warmii i Mazur. "Oko w oko" było czasem spotkań Olsztynian z kolekcjonerami i pasjonatami, z inspirującą oprawą muzyczną. Popularnością cieszyła się też "Zachęta do Sztuki" promująca współczesnych artystów. Do projektu zaproszono takie nazwiska jak Edward Dwurnik, Bożenna Biskupska, Jacek Niegoda czy Dominik Lejman. "Olsztyński Wehikuł Czasu" przykuwał uwagę wszystkich, chcących przenieść się wspomnieniami do dawnych epok. Z kolei jubileuszowy rok 2010 uczczono cyklem "Oni walczyli pod Grunwaldem", w trakcie którego uczeni prezentowali sylwetki rycerzy obu stron średniowiecznej bitwy. W zamku organizowany był również "Festiwal Kultury Żydowskiej". Tematyczne wystawy i koncerty nie pozwalały Olsztynianom zaznać nudy.

Lista podpisanych porozumień dotyczących współpracy jest również dość pokaźna. Udało się nawiązać owocne kontakty z Trokami oraz z Kaliningradem. Dopełniono wielu umów, związanych z realizacją projektów, dzięki czemu zagospodarowano Pola Grunwaldzkie oraz odnowiono lidzbarskie krużganki. Wyremontowano dużą część zamku olsztyńskiego. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu ludzi przywracano dawny blask naszym historycznym perełkom.

Było to kolejnych, owocnych pięć lat w historii Muzeum Warmii i Mazur. Autorem większości zdjęć dokumentujących ważne chwile jest Grzegorz Kumorowicz.

Kalendarium

« sobota, 27 lutego 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 27 Lutego
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: