Kolejne dekady. Lata osiemdziesiąte.

2020-09-11 15:43:42 (ost. akt: 2020-09-11 18:30:31)

#75latmwim

Kolejne dekady. Lata osiemdziesiąte.
Lata osiemdziesiąte rozpoczęła celebracja 35-lecia Muzeum Warmii i Mazur. Wielu muzealników otrzymało odznaczenia za osiągnięcia na polu kultury. W ciągu kolejnych dziesięciu lat otwarto prawie pięćdziesiąt wystaw. Część z nich zorganizowano we współpracy z innymi ośrodkami. Dzięki placówkom warszawskim udało się zapoznać mieszkańców Olsztyna z dziejami Bałtów czy też polskim portretem nowożytnym. Prym w wystawiennictwie wiodły oddziały Muzeum, gdzie niemal co chwilę miały miejsce nowe prezentacje. Muzealnicy przygotowywali również wystawy dla innych placówek, zarówno z kraju jak i zza granicy. Spośród wszystkich tytułów dominowały tematy związane z historią Warmii, Kopernikiem i etnografią. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa malarstwa Hugona Landheera z Holandii, którą eksponowano nie tylko w Olsztynie, ale także w Morągu. Mieszkańcy Grodu nad Łyną przybyli tłumnie również na ekspozycje poświęcone: Konradowi Krzyżanowskiemu, sztuce polskiej XIX i XX wieku, Związkowi Polaków w Niemczech, setnej rocznicy wydruku pierwszego egzemplarza Gazety Olsztyńskiej czy też wojnowskim ikonom. Wielkim nakładem pracy otwarto także dwie historyczne wystawy "Ziemia serdecznie znajoma "oraz "W stronę korony", które przyciągnęły miłośników sztuki i dziejów regionu. Wydarzeniem wieńczącym dekadę była prezentacja wybitnego malarstwa Józefa Chełmońskiego.

Nawiązując do lat osiemdziesiątych, należy wspomnieć o intensywnej działalności edukacyjnej. Oprócz prowadzonych zajęć i lekcji muzealnych systematycznie odbywają się wieczory zamkowe, które przyciągają złaknionych wiedzy Olsztynian.

W ciągu ponad czterdziestu lat dzialalności MWiM cenne zabytki powoli zasilały magazyny. Skromny inwentarz ze zbiorami dawnego Heimatmuseum, z roku na rok stawał się coraz pokaźniejszy, dzięki czemu pod koniec lat osiemdziesiątych obwieszczono, że w zbiorach Muzeum znajduje się prawie osiemdziesiąt tysięcy pozycji. Dzięki solidnemu gromadzeniu można było układać plany na przyszłe lata...

Kalendarium

« sobota, 23 stycznia 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 23 Stycznia
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: