Kolejne dekady. Lata siedemdziesiąte.

2020-09-01 12:45:24 (ost. akt: 2020-09-01 13:09:32)

#75latmwim

Kolejne dekady. Lata siedemdziesiąte.
Lata siedemdziesiąte były wyjątkowo pracowitym okresem w dziejach Muzeum. Zorganizowano prawie sześćdziesiąt wystaw o różnorodnej tematyce. Największym powodzeniem cieszyły się prezentacje kolekcji o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Dzięki współpracy z krakowskimi ośrodkami kulturalnymi mieszkańcom Grodu nad Łyną udało się pokazać ryciny Rembrandta, grafikę Albrechta Durera czy dzieła Rubensa. Owocem współpracy była również wystawa upamiętniająca 450-lecie hołdu pruskiego. Niesłabnącą popularnością cieszyły się wystawy etnograficzne ("Sztuka ludowa Warmii i Mazur", "Zebrałem snop plonu, "Z przeszłości Warmii i Mazur") oraz sztuki dawnej ("Dawny portret i rzeźba ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie", "Dawny portret dziecka z Muzeum Warmii i Mazur"). Z wielkim entuzjazmem, zwiedzający przybyli do Zamku Kapituły Warmińskiej, aby zapoznać się z egzotyczną wystawą ukazującą sztukę wysp Bali.

Rok 1973 związany był z pięćsetną rocznicą narodzin Mikołaja Kopernika. Jednym z pomysłów celebrujących tę ważną datę było zespolenie w jeden organizm muzeów związanych z życiem astronoma (Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork). Plan nie został zrealizowany, ale nie zapomniano o najwybitniejszym mieszkańcu Olsztyna, a rocznicę uczczono wystawą "Warmia od czasów Kopernika po dzień dzisiejszy".

W ciągu dziesięciu opisywanych lat miały miejsce jeszcze trzy niezwykle istotne wydarzenia. W 1976 roku Muzeum Mazurskie otrzymało nową nazwę, uwzględniającą rzeczywiste uwarunkowania historyczne instytucji - Muzeum Warmii i Mazur. Drugim niebagatelnym wydarzeniem była organizacja na dziedzińcu olsztyńskiego zamku Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Artystyczne święto, organizowane do dziś przysporzyło popularności placówce. Kolejnym, ważkim sukcesem było odznaczenie Muzeum Warmii i Mazur Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Laur ten stał się pięknym zwieńczeniem dekady oraz docenieniem ponad trzydziestoletniej pracy olsztyńskich muzealników.

Kalendarium

« piątek, 1 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 1 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: