Kolejne dekady. Lata sześćdziesiąte.

2020-08-18 13:44:51 (ost. akt: 2020-08-18 15:14:55)

#75latmwim

Kolejne dekady. Lata sześćdziesiąte.
Lata sześćdziesiąte były wyjątkową dekadą w dziejach Muzeum Warmii i Mazur. W omawianym okresie zorganizowano ponad pięćdziesiąt ekspozycji. Wśród nich znalazły się niezwykle prestiżowe wystawy, na których ukazywano ponadczasowe arcydzieła o nieocenionym znaczeniu zarówno historycznym jak i artystycznym. 29 stycznia 1961 roku zaprezentowano Olsztynianom arrasy wawelskie, niedawno sprowadzone z Kanady do Polski. Kolejnym ważnym wydarzeniem było otwarcie wystawy malarskiej Tadeusza Makowskiego i Olgi Boznańskiej, artystów posiadających zasłużone miejsce w panteonie najwybitniejszych twórców polskiego malarstwa. Innymi malarzami o ogólnopolskiej sławie, których prace w tym czasie zaprezentowano w Muzeum Mazurskim, byli Jacek Malczewski oraz Konrad Krzyżanowski. Na afiszach goszczą również nazwiska luminarzy rzeźbiarstwa takich jak Alfons Karny czy też Jan Ślusarczyk. Nie zabrakło tematyki, z perspektywy mieszkańców Olsztyna egzotycznej, gdyż muzealnikom udało się zorganizować wystawy poświęcone zabytkom sztuki chińskiej, czy też wykopaliskom archeologicznym z Egiptu i Sudanu. Dokonano także otwarcia pierwszych wystaw fotograficznych, m.in. Wacława Kapusto. Systematycznie otwierano ekspozycje poświęcone kulturze ludowej regionu, wykopaliskom archeologicznym oraz okrągłym rocznicom.
Muzealnicy nie poprzestali jednak tylko na prezentacjach. Lata sześćdziesiąte to początek działalności oświatowej. Mieszkańcy Grodu nad Łyną słyszą coraz częściej o wykładach i spotkaniach, mających popularyzować region. Złaknieni wiedzy uczestniczą w "Uniwersytecie kultury", "Wieczorach zamkowych", "Spotkaniach z naszą historią" oraz w zajęciach "Muzeum bez tajemnic".
W 1964 roku, po prawie dwudziestu latach pracy w Muzeum, odchodzi na emeryturę pierwszy dyrektor Hieronim Skurpski. Nie zerwie on jednak powiązań z Muzeum. Do końca życia będzie organizował w gotyckich murach wystawy oraz służył radą kolejnym pokoleniom muzealników.

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: