„Geniuszem Wodza – męstwem żołnierza – wysiłkiem narodu”

2020-08-12 11:41:19 (ost. akt: 2020-08-12 12:00:29)

#muzeumwgazecie

„Geniuszem Wodza – męstwem żołnierza – wysiłkiem narodu”. Słowa umieszczone na prezentowanym medalu warto przytoczyć i przypomnieć w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej (13–25 sierpnia 1920 roku), według brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D`Aberona, jednej z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Medal wybity został jednak nie w celu uwiecznienia samej bitwy, a całych zmagań wojny polsko-bolszewickiej, przerwanej upamiętnionym tutaj zawieszeniem broni zawartym w Rydze, które weszło w życie 18 października 1920 roku.W okrągłą rocznicę zakończenia konfliktu zorganizowano w II Rzeczpospolitej uroczyste obchody dziesięciolecia zwycięstwa, a powołany komitet pod patronatem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego zadbał, by pracując pod cytowanym powyżej hasłem, w całej Polsce trwale podkreślono ten triumf. Święto Odzyskania Niepodległości przypadające na 11 listopada, poprzedzone zostało w październiku szeregiem działań mających dać wyraz wdzięczności bohaterom wojennym i ich wodzowi. Celebrowane rocznice wydarzeń z sierpnia, października i listopada (Bitwa Warszawska, rozejm w Rydze, Odzyskanie Niepodległości) pozwoliły na mentalne wzniesienie piedestału Marszałkowi, który „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” (I. Mościcki). Zakrojona na szeroką skalę akcja miała swoje preludium już w 1928 roku, w dziesiątą rocznicę odrodzenia Polski. W związku z nią i późniejszymi wydarzeniami ponad 16 tysięcy pamiątkowych medali poniosło odpowiednie przesłanie w szeregi społeczeństwa.

Na medalu z 1930 roku, autorstwa Józefa Aumillera, wieloletniego kierownika artystycznego Mennicy Państwowej w Warszawie, główny aktor wydarzeń rocznicowych dumnie spogląda przed siebie. Popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego wymodelowano tak, aby podkreślało jego niezłomny i zdecydowany charakter. Oszczędna, a zarazem wyrazista, twarda forma o ostro łamanej linii to uzasadniony środek wyrazu do wyobrażenia wodza. Na rewersie przedstawiono mapę II Rzeczpospolitej z zaznaczonymi siedzibami ówczesnych województw i nazwami krajów ościennych. W górnej części umieszczono datę upamiętniającą zawieszenie broni w Rydze a w otoku hasło, pod którym prowadzono obchody rocznicowe.

MK

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: