Oddziały. Część trzecia.

2020-07-08 12:56:46 (ost. akt: 2020-07-08 13:15:25)

#75latmwim

Oddziały. Część trzecia.

Autor: Ryszard Czerniewski

Lata siedemdziesiąte były kolejną i ważną dekadą w dziejach Muzeum Warmii i Mazur. Reforma administracyjna przyczyniła się do znaczących zmian w liczbie oddziałów. Część placówek usamodzielniła się, bądź miała podlegać samorządom nowo mianowanych miast wojewódzkich, część dołączyła do grupy skupionej wokół Muzeum w Olsztynie. Przełomową datą był 1 stycznia 1976 roku, wtedy to aż trzy placówki (Morąg, Barczewo oraz Mrągowo) stały się nowymi oddziałami Muzeum Warmii i Mazur.

Z początkami Muzeum w Morągu związany jest zabytkowy ratusz w centrum miasta. Przez dziesięć lat wydzielona w magistracie powierzchnia pozwalała jedynie na ekspozycje związane z najwybitniejszym morążaninem - filozofem Johannem Gotfriedem Herderem. Odmiana nadeszła w 1986 roku. Wtedy to, oddano do użytku "zameczek" Dohnów, barokową perłę architektury, nieszczęśliwie spaloną w trakcie ostatniej wojny, odbudowaną dzięki inicjatywie m.in. olsztyńskich konserwatorów. Wielka szansa została w pełni wykorzystana. Pałac kojarzył się odtąd nie tylko z Herderem, ale również z galerią portretu holenderskiego i znakomitymi wnętrzami w czterech stylach: barokowym, empire, biedermeierowskim i secesyjnym. Nie zapomniano jednak o wybitnej postaci filozofa. Do niedawna, w ostatnią niedzielę sierpnia morążanie uczestniczyli w wielkiej imprezie tematycznej, jaką była Muzealna Noc z Herderem. W trakcie fety prezentowano nowe wystawy, słuchano koncertów, a mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Od wielu lat siedzibą Muzeum w Mrągowie jest neoklasycystyczny ratusz, kilkakrotnie przebudowywany. Pierwszym miejscem, w którym prezentowano od 1969 roku eksponaty była Strażnica Bośniacka. Poprzez ekspozycję zbiorów archeologicznych oraz tych dotyczących dziejów miasta, placówka nawiązuje do dawnej idei Heimatmuseum. W zeszłym roku, Muzeum Ziemii Mrągowskiej obchodziło swoje pięćdziesięciolecie.

Barczewo związane jest z postacią warmińskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, autora muzyki do Roty. To tej zasłużonej dla Warmii postaci poświęcono stałą ekspozycję. Do dnia dzisiejszego siedzibą muzeum jest dom narodzin artysty.

Ostatni oddział, powołany do życia w latach siedemdziesiątych umiejscowiono w odbudowanym kościele gotyckim w Olsztynku. Przekazany Muzeum przez konserwatora zabytków Lucjana Czubiela kościół nie pełnił po wojnie funkcji sakralnych, do tej pory działa jako galeria sztuki podlegająca Parkowi Etnograficznemu.

Do dnia dzisiejszego, zarówno Muzeum w Mrągowie jak i w Morągu stanowią część Muzeum Warmii i Mazur.

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: