Oddziały. Część trzecia.

2020-07-08 12:56:46 (ost. akt: 2020-07-08 13:15:25)

#75latmwim

Oddziały. Część trzecia.

Autor: Ryszard Czerniewski

Lata siedemdziesiąte były kolejną i ważną dekadą w dziejach Muzeum Warmii i Mazur. Reforma administracyjna przyczyniła się do znaczących zmian w liczbie oddziałów. Część placówek usamodzielniła się, bądź miała podlegać samorządom nowo mianowanych miast wojewódzkich, część dołączyła do grupy skupionej wokół Muzeum w Olsztynie. Przełomową datą był 1 stycznia 1976 roku, wtedy to aż trzy placówki (Morąg, Barczewo oraz Mrągowo) stały się nowymi oddziałami Muzeum Warmii i Mazur.

Z początkami Muzeum w Morągu związany jest zabytkowy ratusz w centrum miasta. Przez dziesięć lat wydzielona w magistracie powierzchnia pozwalała jedynie na ekspozycje związane z najwybitniejszym morążaninem - filozofem Johannem Gotfriedem Herderem. Odmiana nadeszła w 1986 roku. Wtedy to, oddano do użytku "zameczek" Dohnów, barokową perłę architektury, nieszczęśliwie spaloną w trakcie ostatniej wojny, odbudowaną dzięki inicjatywie m.in. olsztyńskich konserwatorów. Wielka szansa została w pełni wykorzystana. Pałac kojarzył się odtąd nie tylko z Herderem, ale również z galerią portretu holenderskiego i znakomitymi wnętrzami w czterech stylach: barokowym, empire, biedermeierowskim i secesyjnym. Nie zapomniano jednak o wybitnej postaci filozofa. Do niedawna, w ostatnią niedzielę sierpnia morążanie uczestniczyli w wielkiej imprezie tematycznej, jaką była Muzealna Noc z Herderem. W trakcie fety prezentowano nowe wystawy, słuchano koncertów, a mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Od wielu lat siedzibą Muzeum w Mrągowie jest neoklasycystyczny ratusz, kilkakrotnie przebudowywany. Pierwszym miejscem, w którym prezentowano od 1969 roku eksponaty była Strażnica Bośniacka. Poprzez ekspozycję zbiorów archeologicznych oraz tych dotyczących dziejów miasta, placówka nawiązuje do dawnej idei Heimatmuseum. W zeszłym roku, Muzeum Ziemii Mrągowskiej obchodziło swoje pięćdziesięciolecie.

Barczewo związane jest z postacią warmińskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, autora muzyki do Roty. To tej zasłużonej dla Warmii postaci poświęcono stałą ekspozycję. Do dnia dzisiejszego siedzibą muzeum jest dom narodzin artysty.

Ostatni oddział, powołany do życia w latach siedemdziesiątych umiejscowiono w odbudowanym kościele gotyckim w Olsztynku. Przekazany Muzeum przez konserwatora zabytków Lucjana Czubiela kościół nie pełnił po wojnie funkcji sakralnych, do tej pory działa jako galeria sztuki podlegająca Parkowi Etnograficznemu.

Do dnia dzisiejszego, zarówno Muzeum w Mrągowie jak i w Morągu stanowią część Muzeum Warmii i Mazur.

Kalendarium

« sobota, 8 sierpnia 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 8 Sierpnia
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: