Odznaka pamiątkowa Frontu Pomorskiego

2020-02-05 10:45:58 (ost. akt: 2020-02-11 10:29:42)

Muzeum w Gazecie, 5 lutego 2020 r.

Odznaka pamiątkowa Frontu Pomorskiego
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wjechał konno do wody, po czym wrzucił w fale platynowy pierścień. Drugi założył sobie na palec. Był to symboliczny gest zaślubin z morzem wykonany na zakończenie uroczystości, które odbyły się nad Zatoką Pucką. Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim...Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła... mówił wcześniej Haller do zebranych. Przemówienia, asysta znakomitych gości, strofy hymnu, huk salw, honory i modlitwy nadały wydarzeniu oprawę stosowną do jego wysokiej rangi. Po prawie stu latach Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, by rok bieżący ustanowić Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Odzyskanie dostępu do Bałtyku w wyniku postanowień traktatu wersalskiego było dla odradzającego się państwa bardzo ważnym czynnikiem w kontekście późniejszego rozwoju gospodarczego i wzmocnienia niepodległości. W celu wyegzekwowania tego, 10 października 1919 roku utworzono tak zwany Front Pomorski, mający za zadania pokojowe i planowe przejęcie Pomorza. Dowództwo nad nim powierzono generałowi Hallerowi. Odzyskiwanie poszczególnych miejscowości trwało od 10 stycznia (Toruń) do 11 lutego (Gdańsk). Dzień przed wycofaniem się z Gdańska ostatnich żołnierzy niemieckich, w uroczystej asyście władz Rzeczpospolitej, fale morskie w Pucku przyjęły zaślubinowy pierścień.

Na pamiątkę Frontu Pomorskiego, w Dzienniku Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych, pod datą 10 grudnia 1928, zatwierdzona została jednoczęściowa odznaka. Stanowi ją stylizowany orzeł o geometrycznych skrzydłach, trzymający w szponach tarczę, na której przedstawiono Gryfa Pomorskiego i łódź żaglową. Zapisane daty odnoszą się do dnia przejęcia pierwszego miasta pomorskiego – Torunia i do zaślubin w Pucku.

Odznaki wykonywane były przez Adama Nagielskiego, Jana Knedlera oraz Zjednoczonych Grawerów w Warszawie.

Eksponat z Gabinetu Numizmatycznego MWiM, w tym tygodniu do obejrzenia w holu Muzeum.

Kalendarium

« piątek, 19 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 19 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: