Parę słów o dawnych cmentarzach...

2019-10-31 11:38:49 (ost. akt: 2019-10-31 11:56:31)

Muzeum w Gazecie, 31 października 2019 r.

Parę słów o dawnych cmentarzach...
Przez wieki, tradycyjnym miejscem pochówku mieszkańców miast były przykościelne cmentarze. W miarę rozwoju demograficznego, miejsc do chowania zmarłych przy świątyniach zaczęło ubywać. W XVIII wieku, rozporządzenia europejskich władców zawierały wytyczne według, których zmarłych należy chować z dala od zwartej zabudowy. Dodatkowym bodźcem, powodującym zmianę tradycji funeralnej było poważne zagrożenie epidemiologiczne. Zwykli mieszkańcy, chowający swoich bliskich w centrach miast nie widzieli związku między epidemiami dziesiątkującymi ludność, a pobliskimi pochówkami, w związku z czym królewskie rozkazy nie były początkowo przyjmowane ze zrozumieniem.

W ciągu lat, Olsztynianie chowali swoich zmarłych w różnych częściach miasta: w pobliżu kościoła świętego Jakuba, nieopodal nieistniejącej kaplicy św. Ducha ( na Dolnym Przedmieściu, w okolicach dzisiejszej ulicy Grunwaldzkiej ) oraz przy Szpitalu Mariackim (obecnie Miejskim). Przy nieistniejącej kaplicy świętego Jerzego; na skrzyżowaniu dzisiejszej ulicy Grunwaldzkiej z Warszawską oraz przy zachowanej w dobrym stanie Kaplicy Jerozolimskiej funkcjonowały cmentarze dla chorych na trąd. Ofiary zarazy z lat 1710-1711 grzebano na dzisiejszym Placu Trzech Krzyży, natomiast w miejscu nowego ratusza funkcjonował cmentarz przy kościele Świętego Krzyża (rozebranego z powodu złego stanu technicznego). W pobliżu Bet Tahary, przy ulicy Zyndrama z Maszkowic, gmina żydowska miała swój kirkut. Bardzo krótko, korzystano z niewielkiego szpitala ewangelickiego przy ulicy Partyzantów (za domem Kopernika, w miejscu dzisiejszych garaży.) W Kortowie, chowano pacjentów szpitala psychiatrycznego. Swoich bliskich, Olsztynianie składali w grobach również na cmentarzach: św. Jakuba oraz św. Józefa, niefunkcjonującymi już jako współczesne miejsce pochówku.

W związku z przypadającym jutro Świętem Zmarłych, prezentujemy serię nostalgicznych zdjęć Ryszarda Czerniewskiego, fotoreportera Gazety Olsztyńskiej, uwieczniających nie tylko olsztyńskie pochówki, ale również z cmentarza na Rossie oraz w Sudwie. Dziennikarz miał okazję je sfotografować w trakcie swoich licznych, reporterskich podróży.

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich