Powinieneś być radosny. Anatol (1931-2019). Z kolekcji prof. Oskara Gottlieba Blarra

2019-06-26 11:10:27 (ost. akt: 2023-04-12 11:59:20)

Zamek w Olsztynie, 26 września 2019, godz. 17.00

Kuratorka: Grażyna Prusińska

Anatol (Karl Heinz Herzfeld 1931-2019) urodził się w Insterburgu (Prusy Wschodnie). Jest jednym z najwybitniejszych niemieckich rzeźbiarzy i happenerów, wspaniałym rysownikiem, malarzem, twórcą instalacji i obiektów artystycznych. Odznaczony Nagrodą im. Lovisa Corintha przyznawaną artystom, którzy życiem i twórczością związali się z krajobrazem kulturowym Prus Wschodnich. Trzykrotnie brał udział w prestiżowym przeglądzie Documenta w Kassel.


Mieszkał w Düsseldorfie, pracował na terenie muzeum wyspy Hombroich w Neuss. Ekspozycja będzie prezentacją kolekcji, którą gromadził przez lata Oskar Gottlieb Blarr, przyjaciel artysty, muzyk i kompozytor. Anatol to twórca zaangażowany, jego postawę ukształtowały studia na Akademii Sztuki w Düsseldorfie w pracowni Josepha Beuysa, który był jego mistrzem i ideowym patronem. Był zafascynowany akcjami Beuysa i jego teorią rozszerzonego pojęcia sztuki i rzeźby społecznej oraz ideą wolnego Uniwersytetu, które poddawał własnej interpretacji w procesie twórczym. Często jako podłoża używał starych drzwi, okiennic, belek, niosących w sobie pamięć przeszłości i łączył z aktualnym przekazem. Podejmował tematykę bezsensowności wojny, szaleństwa wyścigu nuklearnego, groźby katastrofy ekologicznej. Trauma wojennej młodości, przeżyta na terenie dawnych Prus i tkwiąca głęboko w pamięci wciąż powraca w jego twórczości.


Dziełom Anatola towarzyszyć będzie pokaz fotografii jego prac — kompozycji rzeźbiarskich i instalacji — umieszczonych w przestrzeni wyspy Hombroich oraz film „Sztuka to rewolucja” o niemieckiej awangardzie artystycznej. Integralna część projektu — program edukacyjny skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, a jego przewodni motyw, to poznanie pojęć XX-wiecznej awangardy; umiejscowienie ich w czasie i przestrzeni, w kontekście twórczości i postaci Anatola.

Olsztyn — zamek, II kondygnacja strychu

Fot. Łukasz Kulicki


O wystawie opowiada Grażyna Prusińska, kustosz. Nagranie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, edycji z 2020 roku pt. "Moja Droga".

Fot. Łukasz Kulicki FotografiaDofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Kalendarium

« poniedziałek, 20 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 20 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: