Nieinwazyjne badania obszaru środkowego biegu Łyny. Etap pierwszy

2019-05-15 14:06:24 (ost. akt: 2019-05-20 10:37:39)

Celem projektu jest niedestrukcyjne rozpoznanie i dokumentacja sytuacji osadniczej obszaru środkowego biegu Łyny w pradziejach i średniowieczu.

Mapa obszaru badań powierzchniowych w 2019 roku.

Mapa obszaru badań powierzchniowych w 2019 roku.

Pragniemy poinformować, że dnia 16.04.2019 r. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie podpisało umowę dofinansowania na realizację projektu pt. "Nieinwazyjne badania obszaru środkowego biegu Łyny. Etap pierwszy" w ramach Programu Ochrona zabytków archeologicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na obszarze Warmii i Mazur odnotowano lawinowy przyrost niezwykłych znalezisk archeologicznych. Szczególnie licznie wystąpiły one w rejonie środkowego biegu Łyny – między Olsztynem, a Lidzbarkiem Warmińskim. Wiele spośród nich to znaleziska unikatowe w skali kraju i tej części Europy. Niestety, tereny te są niezwykle słabo rozpoznane archeologicznie, a większość nowych znalezisk to odkrycia przypadkowe. Oznacza to, że fenomenalne zabytki z ostatnich lat pozbawione są tła - kontekstu, który pozwala na ich pełne zrozumienie i upowszechnianie.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie realizując w 2019 roku projekt pt. Nieinwazyjne badania obszaru środkowego biegu Łyny. Etap pierwszy ma ambicję zmienić ten stan rzeczy. Celem projektu jest niedestrukcyjne rozpoznanie i dokumentacja sytuacji osadniczej obszaru środkowego biegu Łyny w pradziejach i średniowieczu. W bieżącym roku zostanie przeprowadzona m.in prospekcja powierzchniowa dwóch obszarów AZP. Ponadto zrealizowane zostaną badania geofizyczne trzech stanowisk pradziejowych, a wyniki prac zostaną udostępnione w postaci wystawy czasowej.

Kolejne informacje na temat realizacji projektu będą pojawiały się na stronie internetowej Muzeum oraz oficjalnym profilu facebooka: https://www.facebook.com/muzeumolsztyn

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury



Dofinansowano ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego


Kalendarium

« sobota, 23 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 23 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich