Zmarła Włodzimiera Ziemlińska-Odojowa

2018-12-17 18:44:09 (ost. akt: 2018-12-17 18:48:13)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 15 grudnia 2018 r. zmarła Pani Włodzimiera Ziemlińska-Odojowa.

Włodzimiera Ziemlińska-Odojowa z mężem, 2011

Włodzimiera Ziemlińska-Odojowa z mężem, 2011

Urodzona 21 marca 1931 r. w Tarnowie była absolwentką pierwszego powojennego rocznika archeologii; w 1953 r. ukończyła trzyletnie Studium Historii Kultury Materialnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dwa lata później obroniła magisterium z zakresu archeologii polskiej na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1954-55 zdobywała doświadczenie i praktykę zawodową jako asystent w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, a od jesieni 1955 r. związała się z Muzeum Warmii i Mazur (ówcześnie jeszcze Mazurskim) w Olsztynie. Była założycielką i pierwszym kierownikiem jego Działu Archeologii, tworząc zręby olsztyńskiej kolekcji prahistorycznej oraz biblioteki i archiwum naukowego dla pradziejów ziem pruskich. W trudnych powojennych latach prowadziła też szereg pionierskich badań wykopaliskowych na terenie Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, związanych bodaj ze wszystkimi okresami dziejowymi – od epoki kamienia po średniowiecze. Wyniki swoich prac, w sumie około stu artykułów, publikowała w czasopismach takich jak: „Fontes Archeologici Posnanienses”, „Rocznik Białostocki”, „Acta Baltico-Slavica”, „Z Otchłani Wieków”, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, „Wiadomości Archeologiczne”, „Rocznik Olsztyński” czy „Zeszyty Muzeum Warmii i Mazur”. W 1999 r. została też wydana w Krakowie obszerna monografia Jej autorstwa pt. „Niedanowo. Ein Gräberfeld der Przeworsk- und Wielbark-Kultur in Nordmasowien”, dotycząca cmentarzyska z okresu wpływów rzymskich, któremu Badaczka poświęciła w sumie 12 sezonów wykopalisk (1959-70).
Niestrudzona aktywność terenowa i naukowa przekładała się również na liczne wystawy dotyczące pradziejów ziem pruskich, z których ostatnia – Barcja i Galindia w źródłach archeologicznych, miała swoje otwarcie w 1989 r. Urządzała je Pani Włodzimiera nie tylko w Olsztynie, ale i w wielu innych ośrodkach naszego regionu – w tym także za pomocą słynnego „muzeobusu”, docierającego do najdalszych nawet miejscowości województwa. Za swoją działalność na tym polu była wielokrotnie odznaczana i wyróżniana, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrną odznaką Zasłużonym dla Warmii i Mazur czy odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.
W osobie Pani Włodzimiery żegnamy postać wybitną i niezwykle zasłużoną dla naszego regionu, oddaną całym sercem swej pracy i wielkiej pasji, jaką stanowiła dla Niej prahistoria. Wraz ze zmarłym niedawno mężem – Panem Romualdem, zalicza się Ona do grona badaczy, stanowiących prawdziwe filary archeologii bałtyjskiej. Z efektów Jej pracy i dorobku naukowego czerpało i czerpać będzie z wdzięcznością wiele pokoleń archeologów, pozostanie także w życzliwej pamięci koleżanek i kolegów muzealników. Rodzinie Zmarłej składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Uroczystości żałobne Ś.P. Włodzimiery Ziemlińskiej-Odojowej rozpoczną się w środę 19 grudnia o godzinie 9.30 mszą świętą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, skąd kondukt pogrzebowy wyruszy na cmentarz w Dywitach.

Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: