665. rocznica założenia miasta

2018-10-31 08:34:56 (ost. akt: 2018-10-31 10:51:00)

W tym roku przypada 665. rocznica założenia miasta. Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 roku.

665. rocznica założenia miasta
Zasadźcą i pierwszym burmistrzem był Jan z Łajs. Zakłada się, że wówczas rozpoczęła się budowa olsztyńskiego zamku– jeszcze przed uzyskaniem praw miejskich. Jest więc olsztyński zamek najstarszym z miejskich zabudowań. Dziś siedzibą Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Stąd prezentujemy kilka obiektów pochodzących z naszych zbiorów i związanych z historią miasta:

Plan Olsztyna, najstarszy w zbiorach Muzeum, wykonany przez miejskiego inżyniera budowlanego w z Olsztyna, został wydany przez Wilhelma Ernesta Haricha, w 1892 r., przedstawia obszar miasta w skali 1:4000, w prawym górnym rogu pieczątka Wydziału Budowlanego Miejskiej Rady Narodowej, nr 32, napis "Tajne".

Ikonografia miasta przedstawiona na pocztówkach znajdujących się w zbiorach Muzeum.
Obiekty opublikowane w albumie „Olsztyn na starych pocztówkach”, autorstwa naszej muzealnej koleżanki, śp. Celiny Grabowskiej. Najstarsze pochodzą z lat 90. XIX w., są to ręcznie podkolorowane staloryty, litografie i światłodruki, z korespondencją i ilustracjami po jednej stronie, a miejscem na adres na drugiej. Jak pisała Celina Grabowska, zakochana w tych zbiorach: „odzwierciedlają charakter i atmosferę miasta. Zaskakują wymyślną formą, wielorakością ikonograficzną motywów”.

W dniu święta naszego miasta, warto przypomnieć również znajdujący się w zbiorach muzealnych medal, autorstwa należącej do środowiska olsztyńskich artystów medalierki, Barbary Lis-Romańczuk.
Olsztyn i związane z nim wydarzenia często gościły w jej pracach, czego dowodem jest prezentowany medal pamiątkowy, odlany w 1975 roku, którego jedną ze stron zdobi przepiękna panorama. Wydobyte w miękkim, bardzo plastycznym reliefie bryły katedry, zamku, ratusza, Wysokiej Bramy i kamieniczek, to ukłon w stronę atutów świadczących o urodzie miasta. Dopełnieniem jest, jak przystało na pracę poświęconą grodowi, wyobrażony na awersie wizerunek jego herbu. Postać Świętego Jakuba przewija się w dziewięciu ujęciach nawiązujących do herbów z różnych okresów historycznych.
Barbara Lis-Romańczuk, urodzona w Poznaniu, absolwentka PWSSP w Gdańsku, od 1961 roku związała się ze środowiskiem artystycznym Olsztyna, wstępując do tutejszego ZPAP. Swój indywidualny, oryginalny styl prezentuje w takich dziedzinach jak medalierstwo, grafika, rysunek, balir. Muzeum Warmii i Mazur cieszy się kolekcją jej medali, z których kilka można obecnie obejrzeć na zamkowym krużganku, gdzie mieści się ekspozycja poświęcona wybitnemu mieszkańcowi naszego miasta – Mikołajowi Kopernikowi.

Kalendarium

« poniedziałek, 10 sierpnia 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 10 Sierpnia
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: