Muzeum w szkole – szkoła w muzeum

2018-10-29 21:51:46 (ost. akt: 2018-12-06 11:53:33)

Muzeum Warmii i Mazur realizowało wraz ze Szkołą Podstawową im. Zawiszy Czarnego w Szczepankowie elementy projektu „Z niepamięci. Utracone / odzyskane piękno dworu w Dylewie - pierwiastek tożsamości regionu”.

Muzeum w szkole – szkoła w muzeum
Celem było przybliżenie młodzieży, która mieszka w bliskim sąsiedztwie tego miejsca, dziejów majątku Dylewo, Franza Rose i Adolfo Wildta.
W szkole odbyła się prelekcja dotycząca problematyki historii lokalnej zachęcająca do odkrywania „małej ojczyzny”. Panie Grażyna Prusińska i Małgorzata Jackiewicz-Garniec opowiedziały o historii dworu i parku w Dylewie oraz kolekcji dzieł sztuki Franza Rose. Wykład uzupełniła prezentacja zdjęć archiwalnych, ukazujących świetność tego miejsca od połowy XIX wieku do czasów zakończenia II wojny światowej.
Uczniowie klas VII i VIII byli też gośćmi w olsztyńskim zamku - siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wizyta zaczęła się zwiedzaniem wystawy „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose w Dylewie”. Anna Malinowska z Muzeum przybliżyła uczestnikom twórczość rzeźbiarza oraz metody jego pracy. Dzięki temu mogli dostrzec różnice między oryginalnymi dziełami artysty a rekonstrukcjami rzeźb metodą druku 3D, które wzbudziły duże zainteresowanie.
Po zapoznaniu się z wystawą uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych. Wykonywali własne dzieła w technice gliptyki, inspirując się twórczością Wildta. Tematyka prac była dowolna, jednak ze wskazaniem na interpretację motywów zaczerpniętych z ekspozycji. Chociaż dla niektórych była to pierwsza styczność z gliną jako materiałem plastycznym, to wszyscy pracowali wytrwale i świetnie radzili sobie z zadaniem. Wykazali się kreatywnością i ciekawymi pomysłami. W efekcie powstały reliefowe medaliony, w głównej mierze o tematyce związanej historią regionu.


Materiał dostępny na licencji: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 3.0 Polska
Kalendarium

« piątek, 1 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 1 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: