Sentymentalna podróż do Dylewa

2018-10-29 21:20:22 (ost. akt: 2018-10-30 12:19:57)

Olsztyn. Aktywnie – tym razem w olsztyńskim zamku i w parku dawnego dworu w Dylewie. W sobotę, 20 października 2018, spotkaliśmy się z uczestnikami wycieczki na zamku w Olsztynie, u stóp Sfinksa - rzeźby Wildta.

Sentymentalna podróż do Dylewa
Poznawanie historii dylewskiej kolekcji sztuki zaczęło się na wystawie „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose z Dylewa”. Kuratorka wystawy, Grażyna Prusińska, oprowadzając po wystawie, przywołała historię rzeźb, które trafiły do zbiorów naszego Muzeum. Miłośnicy lokalnej historii mogli wyobrazić sobie, jak przed 1945 rokiem wyglądało wnętrze dworu i jego otoczenie, oglądając archiwalne fotografie. Bogatsi o tę wiedzę, pojechaliśmy do dylewskiego parku w poszukiwaniu śladów historii.
Po parku wycieczkę oprowadzała Małgorzata Jackiewicz - Garniec (kierownik oddziału MWiM w Lidzbarku Warmińskim.) Oglądaliśmy pozostałości po słynnym niegdyś majątku ziemskim, jednym z najnowocześniejszych w Prusach Wschodnich. Miejsce, które znika z mapy regionu. Jedno z piękniejszych założeń dworsko-parkowych w północno-wschodniej Polsce. Miejsce, w którym do 1945 roku gromadzona była niezwykle cenna kolekcja sztuki współczesnej.
Park dylewski jest dziełem słynnego projektanta ogrodów Johanna Larassa. Odwołując się do wyobraźni, wśród zarośli wypatrywaliśmy malowniczej, wyszukanej kompozycji ogrodu, ze stawem o nieregularnym brzegu, z wyspą i półwyspami, bogatym wiekowym drzewostanem, siecią wijących się alejek. Oglądaliśmy pozostałości po wspaniałej architekturze ogrodowej, z mostkami, wiaduktem nad i tunelem pod drogą, z piękną kamienną grotą.
Wycieczka została zorganizowana we współpracy z olsztyńskim oddziałem PTTK.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Z niepamięci. Utracone/odzyskane piękno dworu w Dylewie - pierwiastek tożsamości regionu”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra.”
Materiał dostępny na licencji: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 3.0 Polska
Kalendarium

« niedziela, 16 czerwca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 16 Czerwca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: