Spacer krajobrazowy w Olsztynie

2018-10-16 14:26:56 (ost. akt: 2018-10-16 14:31:58)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 20 października 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zaprasza na spacer krajobrazowy po średniowiecznej części Olsztyna, lesie miejskim i okolicach Jeziora Długiego

Spacer krajobrazowy w Olsztynie
W 2018 roku po raz trzeci obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu - święto ustanowione w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Głównym tematem tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu są usługi krajobrazowe.

W ramach tegorocznego tematu przewodniego kontynuowana jest idea organizowania spacerów krajobrazowych, których celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń. Każdy z nas powinien wiedzieć jak kształtowany jest otaczający nas krajobraz i jaka jest jego wartość.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie postanowił czynnie włączyć się w obchody Dnia Krajobrazu 2018, organizując 20 października 2018 r. o godzinie 12:00 spacer z przewodnikiem. Miejscem zbiórki będzie Zamek Kapituły Warmińskiej – przy bramie wejściowej do zamku.

Spacer rozpocznie się wprowadzeniem do tematyki ochrony krajobrazu oraz nawiązaniem do polskiej historii Warmii i do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podnóże zamku to dobre miejsce do krótkiego przedstawienia widoków tworzonych przez obiekty architektury z XIV, XIX, XX i XXI wieku. Zaprezentowane zostaną między innymi XIX-wieczne mosty kolejowe i koszary.

Dalej uczestnicy spaceru będą zwiedzać las miejski. Zwrócona zostanie uwaga na jego krajobrazy naturalne i na kształtowane przez człowieka obiekty kulturowe. Spacer odbędzie się brzegiem Łyny wzdłuż przełomowego jej odcinka do Mostu Smętka, gdzie wspomniane zostanie o próbie rekultywacji Jeziora Długiego.

Kolejnym punktem spaceru będzie rezerwat przyrody Mszar - przykład krajobrazu niemal pierwotnego. Ostatnim etapem spaceru będą brzegi Jeziora Długiego i przykłady różnego rodzaju pejzaży widocznych z mostu nadjeziornego.
Przewidywany czas trwania spaceru to około 2,5 godziny.

Kalendarium

« piątek, 1 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 1 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: