Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1868-1931) z kolekcji Franza Rose z Dylewa

Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1868-1931) z kolekcji Franza Rose z Dylewa

2018-05-24 10:33:16 (ost. akt: 2022-08-11 10:34:47)

Zamek w Olsztynie — wieża

W majątku Dohlau/Dylewo na przełomie XIX i XX wieku Franz Rose zgromadził kolekcję sztuki, młodych nieznanych jeszcze artystów, którzy kopiowali na jego zamówienie dzieła wielkich mistrzów, a także realizowali autorskie projekty. W kolekcji poczesne miejsce zajmował zbiór rzeźb Adolfo Wildta z czasu, zanim stał się wybitnym przedstawicielem włoskiego modernizmu i symbolizmu. Franz Rose poznał twórczość Wildta w 1894 i zaproponował artyście kontrakt, w myśl którego za sumę 4000 lirów rocznie zapewniał sobie prawo do pierwszego egzemplarza każdej rzeźby, natomiast szkice i pozostałe kopie należały do autora. Zjawił się u Wildta w pracowni, po latach wspomnienie tego spotkania rzeźbiarz kończy tak: „[...] zostaliśmy przyjaciółmi, więcej niż przyjaciółmi – braćmi. Był moim mecenasem. Przez 18 lat pracowałem dla niego z miłością i pasją”. Adolfo Wildt wykonał dla Franza Rose ponad 30 rzeźb, z czego większość stanowiły kopie mistrzów antyku i renesansu, część natomiast była oryginalnymi projektami artysty.




Z kolekcji dylewskiej w stanie nienaruszonym zachowały się dwie rzeźby będące od lat w zbiorach naszego Muzeum. Pozostałe stanowią depozyt wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich obecność w zbiorach to wynik pracy grupy archeologów pod kierunkiem prof. Tomasza Mikockiego, którzy prowadząc wykopaliska na terenie dawnego dworu dylewskiego, wydobyli szczątki przepalonych rzeźb. Poddane żmudnemu procesowi konserwacji stanowią teraz niezwykły zespół, będący przykładem wczesnej twórczości artysty słabo reprezentowanej nawet we włoskich zbiorach publicznych. Wystawą chcemy przywrócić pamięć o włoskim rzeźbiarzu Adolfo Wildcie, jego mecenasie i protektorze Franzu Rose oraz miejscu wyjątkowym na mapie Prus Wschodnich, z jego wyróżnikiem – kolekcją sztuki i oryginalnym założeniem parkowym. Otwarcie wystawy – wstęp wolny, pozostałe dni bilet wstępu.

Kuratorka wystawy — Grażyna Prusińska
Aranżacja — Andrzej Stroka





Fot. Łukasz Kulicki

Rzeźby Adolfo Wildta
Adolfo Wildt — Sala przy Wieży
Adolfo Wildt — Mistrz włoskiego modernizmu

Zamek w Olsztynie, sala przy wieży
Wernisaż — czwartek, 28 czerwca 2018 r., godz.17.00




Materiał dostępny na licencji: Uznanie autorstwa — Użycie niekomercyjne 3.0 Polska

Kalendarium

« czwartek, 21 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 21 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich