Dokumenty tożsamości

2017-11-15 13:51:14 (ost. akt: 2017-11-15 14:02:52)

„Dokumenty tożsamości” to wieloznaczne określenie sposobów identyfikacji i autoidentyfikacji w sferze międzyosobowej i organizacyjnej.

Dokumenty tożsamości

Dokumenty tożsamości

Tożsamości jednostki i instytucji łączą się poprzez role społeczne, mechanizm dobrowolności czy przymusu. Zachodzą przy tym procesy utożsamiania, w których formują się mniej czy bardziej zgodne hierarchie i systemy wartości oraz działań. Jednostka wyraża określoną część swojej podmiotowości wobec systemu zewnętrznego poprzez rejestrację w instytucji, udokumentowanie działań i udzielenie elementów własnej identyfikacji, najczęściej w postaci imienia, nazwiska, pochodzenia, wyznania czy danych biometrycznych. Instytucja z kolei proponuje jednostce atrybuty własnej kultury organizacyjnej. Fizycznym tego udzielenia tożsamości są dokumenty poświadczające tożsamość jednostki i umiejscawiające ją w instytucji. Charakter i kształt tych dokumentów jest bardzo różnorodny, zależny od społecznych i technologicznych potrzeb i możliwości epoki. Zachowanie różnych typów dokumentów tożsamości jest konieczne nie tylko z konieczności chronienia obiektów zabytkowych, ale przede wszystkim z obowiązku zachowania wartości i znaczeń – kultury światów, które w przeszłości czy obecnie kształtują tożsamość społeczną i osób i instytucji.
Dowód osobisty Stanisława Szuleckiego z 1928 r., jest przykładem jednego z pierwszych dokumentów tożsamości, wydanych na podstawie rozporządzenia Prezydenta Państwa z 16 marca 1928 r., o ewidencji i kontroli ruchu ludności. Został on wystawiony starostwo stołpeckie, woj. nowogródzkie. Jest to wielostronicowy dokument, z godłem i napisem „Rzeczpospolita Polska” na okładce. Ilustruje etap zmian wyglądu i zawartości, jakie na przestrzeni ostatnich stu lat przeszły dokumenty tożsamości. Jego stan zachowania, w chwili, gdy został włączony do zbiorów muzealnych, wymagał podjęcia natychmiastowych prac ratunkowych. Zabiegi konserwatorskie opracowały i wykonały: Lidia Bannach-Szewczyk i Barbara, Toruń. Konserwację zrealizowano w ramach „Programu współpracy miasta Olsztyna z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami uprawnionymi ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w roku 2015”, przyjętym uchwałą nr IV/17/15 Rady Miasta Olsztyna z dnia 28 I 2015 r.

Kalendarium

« środa, 7 grudnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 7 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich