Historia Krzyżaków do obejrzenia w kinach

2017-08-22 14:05:58 (ost. akt: 2017-08-22 14:11:10)

Zbliża się kinowa premiera filmu o zakonie krzyżackim pt. „Habit i zbroja”. To historyczny, fabularyzowany dokument z dużą ilością efektów komputerowych. W filmie „wystąpił” m.in. nasz zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim. W kinach od 1 września br.

Historia Krzyżaków do obejrzenia w kinach
Film „Habit i zbroja” przedstawia dzieje Państwa Zakonnego i Rzeczpospolitej jako realną grę̨ strategiczną, w której konkurują̨ ze sobą̨ rożne wartości cywilizacyjne i ścierają̨ się̨ ludzkie emocje. Scenariusz obejmuje 300 lat, od XII do XVI wieku, od powstania Zakonu, poprzez wielką wojnę̨ z Rzeczpospolitą Obojga Narodów w XV wieku, do jego sekularyzacji i poddania się̨ królowi polskiemu w hołdzie pruskim.

Narratorem w filmie jest wybitny hollywoodzki aktor Stacy Keach.

- W filmie „Habit i zbroja” przedstawione są prawdziwe obiekty historyczne, a scenariusz konsultowany był z historykami. Gwarantuje to wiarygodność opowieści. Jednocześnie film odwołuje się do percepcji współczesnego widza poprzez użycie emocjonujących scen fabularyzowanych oraz podnosi jego wiedzę poprzez sugestywną animację komputerową – mówi Dorota Roszkowska, producentka filmu.

Studio Filmowe ARKANA zrealizowało wiele kreatywnych dokumentów, takich jak „Poste restante” w reż. Marcela Łozińskiego uhonorowany m.in. European Film Award oraz „Łowcy miodu” w reż. Krystiana Matyska. A także fabularnych, jak „Młyn i krzyż” w reż. Lecha Majewskiego wg obrazu Pietera Bruegela „Droga krzyżowa”. Film miał swoją premierę w Luwrze.

Reżyser filmu Paweł Pitera jest wybitnym twórcą filmowym i teatralnym. Jego „Świadectwo”, przedstawiające wspomnienia kardynała Dziwisza o Janie Pawle II, zgromadziło w kinach dwa miliony widzów. Autorami scenariusza filmu „Habit i zbroja” są: Paweł Pitera oraz Jan Wróbel - publicysta, historyk i nauczyciel.

Zdjęcia do filmu ruszyły jesienią 2015 roku i były realizowane w Polsce – na polach grunwaldzkich, w zamkach krzyżackich, Toruniu, zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim, zamku w Gniewie , Malborku, Gdańsku oraz na Litwie – w Wilnie i Trokach. Oprócz pełnometrażowej, kinowej wersji filmu planowana jest produkcja serialu TV.

Film jest koprodukcją polsko-litewsko-francuską-niemiecką. Wchodzi do kin w Polsce od 1 września 2017 roku. Uroczysta premiera filmu odbędzie się w Toruniu, a kilka dni później w Warszawie. Produkcja ma kilka wersji językowych - polską, angielską, litewską, niemiecką i francuską. Będzie nadawany m.in. w telewizji litewskiej – LRT, niemieckiej - MDR i francuskiej – ARTE, oraz dystrybuowany w kinach w Polsce.

Kalendarium

« niedziela, 21 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 21 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: