Muzeum w Gazecie, 11 sierpnia 2017 r.

2017-08-09 11:17:30 (ost. akt: 2017-08-09 11:21:05)

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie, 11 sierpnia 2017 r.
15 października 1817 roku zmarł w Solurze jeden z najwybitniejszych polskich patriotów – Tadeusz Kościuszko. Dwusetna rocznica jego zgonu to okazja do zaprezentowania biletu skarbowego, zabytku związanego z wydarzeniem najbardziej kojarzonym z tą postacią.
Insurekcja kościuszkowska, jak każdy zryw o charakterze militarnym, nie mogła obyć się bez zasobów finansowych. Wydatki nowopowstałego rządu, koszty rekwizycji na rzecz powstania, żołd czy chociażby potrzeba zwiększenia obiegu pieniężnego, skłoniły Radę Najwyższą Narodową do wyemitowania pierwszych polskich pieniędzy papierowych (uchwała z 8 czerwca 1794 roku). Banknoty nie cieszyły pełnym zaufaniem, gdyż posiadały kurs przymusowy i nie były wymienialne na srebro. Wprowadzone do obiegu 16 sierpnia, gdy wojska carskie oblegały Warszawę, już 6 listopada przestały być legalnym środkiem płatniczym i straciły wszelką wartość.
Pozostając masowo w rękach ludności, zyskały nowy wymiar. Stały się pamiątką patriotyczną, a z czasem przedmiotem kolekcjonerskim.
Prezentowany bilet skarbowy o nominale 5 złotych, wydrukowany został na papierze czerpanym, barwionym w masie. Opatrzony został znakami zabezpieczającymi i suchą pieczęcią Dyrekcji Biletów Skarbowych, z napisem: Wolność, Całość, Niepodległość. Pod godłami Polski i Litwy oraz ukształtowanymi na wzór panoplium symbolami wolności (czapka frygijska, uzbrojenie sankiulotów, mury więzienne, łańcuchy absolutyzmu, gromy ludu i skrzydła wolności) zawarty został tekst o warunkach emisji i wymienialności. Odręczne podpisy należą do Macieja Skaławskiego i Tomasza Żarskiego. Projektantami byli Jędrzej Kapostas i Karol M. Groll,
wykonawcą Fabryka Jana Abrahama Willinga w Warszawie. Nierówna górna krawędź biletu to wynik wycinania z bloczka w jakim wydawane były banknoty.
Bilety skarbowe insurekcji kościuszkowskiej o innych nominałach będzie można obejrzeć na wystawie pt. Zyski i Straty, która zostanie otwara podczas Nocy z Herderem w muzeum w Morągu.

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich