Na przełomie epok. Meble w czasach Kopernika

2017-03-30 09:13:38 (ost. akt: 2017-07-26 12:05:47)

Wystawa czasowa 30 czerwca – 1 października 2017 Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Na przełomie epok. Meble w czasach Kopernika
Na przełomie epok. Meble w czasach Kopernika
Wystawa czasowa
30 czerwca – 1 października 2017


Wystawę zaprezentujemy w gotyckich wnętrzach refektarza i sali administratorów zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie, które stanowią autentyczne tło ekspozycji. Tutaj właśnie mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik, pełniąc obowiązki administratora (1516-1521). Pięćset lat temu prowadził tu również badania i obserwacje, służące oznaczeniu dokładnej daty równonocy wiosennej. Do dziś na ścianie krużganka, nad wejściem do sali administratorów, zachowała się wykreślona przez niego tablica doświadczalna.

Eksponujemy przykłady meblarstwa europejskiego – od form wczesnogotyckich po renesansowe – z terenu Włoch, Francji, Niemiec, Polski, a także Skandynawii. Większość mebli pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Dopełnienie wystawy stanowią obrazy i reprodukcje grafik, przedstawiające meble, których w większości nie znajdziemy na wystawie, ponieważ do naszych czasów zachowały się w niewielkiej liczbie. Należą do nich przede wszystkim łoża, pulpity do pisania i czytania, siedziska, półki, półeczki, a także formy stołów i skrzyń, inne niż te prezentowane na wystawie. Grafiki i obrazy odzwierciedlają architekturę wnętrz oraz wyposażenie w sprzęty codziennego użytku.

Wystawa jest próbą pokazania przeobrażeń w europejskiej sztuce meblarskiej, jakie zaszły w czasach, w których żył Kopernik. Przełomowe zmiany w budowie, strukturze, formie i dekoracji mebli najlepiej oddaje porównanie dwóch obiektów: szafy bibliotecznej z Reszla i szafy francuskiej, powstałej tuż po połowie XVI w. Ta pierwsza stanowiła wyposażenie librarii dobudowanej do kościoła świętych Piotra i Pawła w Reszlu w 1471 r. Przechowywano w niej księgozbiór liczący około 50 kodeksów rękopiśmiennych. Kopernik, nawet jeśli nie korzystał z zasobów biblioteki, to zapewne widział ją w czasie wielokrotnych pobytów w Reszlu, w latach 1505-1510. W drugiej, francuskiej szafie, snycerską dekorację oparto na wzorach zaczerpniętych z paryskiej Fontanny Niewiniątek (1549), autorstwa wybitnego rzeźbiarza Jeana Goujona (ok. 1510-1565), który zaczął tworzyć z początkiem lat 40. XVI w., u schyłku życia Kopernika. Różnice między tymi obiektami pokazują, jak na przestrzeni zaledwie 70-80 lat zmieniła się sztuka meblarska.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Udział w niej ma również Warmińska Kuria Metropolitalna, która wyraziła zgodę na wypożyczenie obiektu należącego do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu.
Małgorzata Okulicz
kurator wystawy
Współkuratorzy: Dorota Gutkowska (MNW), Stanisław Stefan Mieleszkiewicz (MNW)



Kalendarium

« sobota, 23 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 23 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich