Muzeum na pikniku naukowym z Kopernikiem

2017-03-15 10:22:26 (ost. akt: 2017-03-20 12:04:28)

Prezydent Olsztyna zaprasza na „Piknik z Kopernikiem – wiosna zaczyna się w Olsztynie”, który odbędzie się u progu równonocy wiosennej – w niedzielę 19 marca w Starym Ratuszu i na starówce.

Muzeum na pikniku naukowym z Kopernikiem
W tym roku samorząd Olsztyna uroczyście obchodzi jubileusz 500-lecia powstania słynnej tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika. To dziś najcenniejszy eksponat Muzeum Warmii i Mazur mieszczącego się w olsztyńskim zamku.

- Jak wiadomo, tablica służyła Mikołajowi Kopernikowi do wyznaczania momentu równonocy wiosennej – przypomina Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna. - Dlatego myślą przewodnią pikniku naukowego będzie hasło „Wiosna zaczyna się w Olsztynie”.

Zaplanowane wydarzenia odbędą się na Starym Mieście. W organizację imprezy oprócz Olsztyńskiego Planetarium zaangażowały się również inne podmioty: Miejska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Multicentrum, Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenie „Starówka Razem”.

Program Olsztyńskiego Planetarium
Projekcje w przenośnym planetarium:
13.00 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci
13.40 – Dwa szkiełka
14.20 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci
15.00 – Dwa szkiełka
15.30 – Mała gwiazdka – projekcja dla dzieci

Jak rozpoznać meteoryty? Dlaczego są cenne? – na te i wiele innych pytań dotyczących meteorytów odpowiedzą pracownicy planetarium.

Program MBP (Stary Ratusz, godz. 13.00-16.00)
Zabawa głosem oraz muzyką
Nagrywanie głosu w programie Audacity i nakładanie efektów dźwiękowych. Tworzenie utworów muzycznych z wykorzystaniem bazy dźwięków w programie Magix Music Maker 2016.

Sztuka iluzoryczna
Sztuka iluzoryczna ma swoje korzenie w malarstwie antycznym, kiedy przy pomocy farb
i płaskich powierzchni tworzono złudzenie głębi i optycznie powiększano przestrzeń. Miało to swoje praktyczne zastosowanie, ale często była to po prostu zabawa formą, której efekt miał zadziwiać, bawić a nawet szokować. Uczestnicy warsztatów poznają historię tej dziedziny malarstwa, największe dzieła i najsłynniejszych autorów (łącznie z malarzami współczesnymi, którzy zamienili farby olejne na spraye).

Solarne zabawy - wykorzystanie energii słonecznej
Przedstawimy, w jaki sposób energia słoneczna zrewolucjonizowała naukę i przemysł. Uczestnicy będą mogli zbudować z klocków K’nex konstrukcje solarne a następnie uruchomić je za pomocą generatora solarnego.

Osobliwości i żywioły wokół nas
Płomień świecy, nic bardziej prozaicznego i banalnego, przyciąga poetów, mistrzów kuchni
i badaczy przyrody. Jak bardzo może rozgrzać termoparę, czujnik wysokich temperatur. Doświadczenie da nam klarowną odpowiedź, że nie polecamy badać go organoleptycznie.

Elektrokardiogram jednoznacznie kojarzy nam się z sercem i jego funkcjami. I nie chodzi wyłącznie o serce jako materię fizjologiczną. Przyjrzymy się pracy tego organu gdy nasze ciało odpoczywa lub wykazuje aktywność fizyczną w połączeniu z temperaturą ciała. Nie oddalimy się nadmiernie od fizjologii naszego organizmu i uwięzimy naszą dłoń w woreczku foliowym z sensorami temperatury i wilgotności. Niewidoczne gołym okiem, aktywne 24 godziny na dobę pory skóry ujawnią swoje funkcje.

Program WBP (Stary Ratusz, godz. 13.00-16.00)
Poszukiwanie śladów wiosny – zabawa edukacyjna
Kwietne zakładki z wierszem – warsztat plastyczno-literacki
Nauka klik – zabawy edukacyjne na tabletach
Obudź myśli – zabawa edukacyjna
Magiczne litery – zabawa edukacyjna z niewidzialnym atramentem

Program MWiM
„O Koperniku zadań bez liku” - edukatorzy Muzeum Warmii i Mazur w formie warsztatów dla dzieci przybliżą życie i pracę Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie. Uczestnicy otrzymają książeczki z zagadkami do rozwiązania.
Ponadto w niedzielę jest bezpłatny wstęp na krużganek zamku, gdzie można obejrzeć tablicę astronomiczną Kopernika (w godz. otwarcia muzeum: 10.00-18.00).

Przy okazji pikniku staromiejskie restauracje wyjdą ze stolikami, grillami, przekąskami oraz napojami na zewnątrz (początek – godz. 13.00). W planach jest również tradycyjne topienie marzanny.

Wstęp wolny!

Kalendarium

« czwartek, 1 października 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 1 Października
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: