Warsztaty Bałtyjskie

2017-02-28 11:26:52 (ost. akt: 2017-03-09 17:40:53)

9 marca, czwartek, godz. 17.00

Warsztaty Bałtyjskie
„Rzecz udała się szczęśliwie…”. Grodzisko w Węgielsztynie w świetle dawnych i nowych badań

Grodzisko w Węgielsztynie, które jest przedmiotem dzisiejszego spotkania było badane w ramach wspomnianego projektu NCN. Stanowisko od dawna było przedmiotem zainteresowania archeologów. Pierwsze wykopaliska na grodzisku prowadził Jerzy Helwing jeszcze w XVIII w., jednak jedyne jak dotychczas naukowe badania to badania sondażowe prowadzone w 1970 r. przez Barbarę Balke. Głównym celem nowych badań była weryfikacja w zakresie jego przynależności kulturowej oraz chronologii funkcjonowania. Wykopaliska poprzedzone zostały badaniami geofizycznymi, które ułatwiły wytyczenie wykopów badawczych. W trakcie prac wyeksplorowano sześć wykopów: trzy usytuowano się na grodzisku (1, 2 i 6), trzy kolejne u jego podnóża, w miejscu gdzie mogła znajdować się osada przygrodowa (3, 4 i 5). Ze wstępnej analizy wynika, że grodzisko było zasiedlone zarówno we wczesnej epoce żelaza, jak i we wczesnym średniowieczu. Wyniki badań są niezwykle interesujące. Szczególnie wartościowych danych dostarczył przekop przez wał uzyskany w wykopie 1. Za istotne należy uznać odkrycie osady usytuowanej na południe od wzgórza (wykop 3), na którym znajdował się gród.

Sławomir Wadyl
Archeolog i historyk, wychowanek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie obronił rozprawę doktorską dotyczącą dziejów kształtowania się pogranicza pomorsko i mazowiecko-pruskiego we wczesnym średniowieczu. Obecnie zatrudniony jako adiunkt naukowy w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie realizuje projekt „Ziemie pruskie we wczesnym średniowieczu. Kształtowanie się nowej struktury terytorialno-osadniczej i społecznej w świetle źródeł archeologicznych” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.
Jest autorem. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół przemian kulturowych południowych wybrzeży Bałtyku w okresie wczesnego średniowiecza; szczególne miejsce zajmują dzieje ziem pruskich (problematyki tej dotyczyła już praca magisterska z zakresu historii dotycząca Geografii historycznej ziem pruskich w okresie plemiennym).


Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich