Rocznica przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna

2016-11-07 15:01:09 (ost. akt: 2016-11-22 11:37:39)

Rocznica przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna
Dokładnie 8 listopada 2016 r. przypada 500. rocznica przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna. Tak przedstawiał to wydarzenie Jerzy Sikorski w książce „Prywatne życie Mikołaja Kopernika”: „Był listopad 1516 roku, gdy Mikołaj, wraz ze swoją służbą i wozami stanął na zamku olsztyńskim. Miał zamieszkać tu na trzy najbliższe lata – moc czasu! Nie wiedział jednak, że nagłe wypadki każą mu ów pobyt przedłużyć do lat pięciu bez mała.
Jako „administrator dóbr wspólnych Czcigodnej Kapituły” zaprzysiągł, że urząd swój będzie pełnił „wiernie i zgodnie z prawem”. Był tutaj panem. I nie tylko tutaj. Podlegali mu bez wyjątku wszyscy poddani Czcigodnej Kapituły w okręgach Olsztyna i Pieniężna. Sprawował nad nimi wierzchnie sądownictwo. A zatem podlegali mu chłopi we wsiach i mieszczanie w miastach. A także wszyscy urzędnicy na tych terenach. Mógł wyznaczać lub usuwać z urzędu obydwu burgrabiów zamkowych w Olsztynie i Pieniężnie,
jeżeli nie byli mianowani bezpośrednio przez kapitułę. Miał rejestr dóbr ziemskich i czynszów, miał swoje pieczęcie i swojego kapelana na zamku.
Miał skarbiec i skarbnika, który przedstawiał mu inwentarz klejnotów. Burgarbia natomiast przedstawiał mu inwentarz broni wszelkiego rodzaju: broni miotającej czyli kusz i tormentów, oraz broni palnej, czyli hakownic i bombard. A także inwentarze amunicji i żywności, i w ogóle całego zaopatrzenia, oraz całego wyposażenia zamku. Zadaniem i obowiązkiem administratora była bowiem troska o obronność zamków i grodów kapituły, a Olsztyna w szczególności.”
Z okazji tej ważnej rocznicy przypominamy dzieła oraz wizerunki Mikołaja Kopernika zgromadzone w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
We wtorek, 8 listopada 2016 roku, na zamku w Olsztynie odbędzie się uroczystość zakończenia cyklu imprez pod hasłem „Zdobywamy odznakę – Śladami Mikołaja Kopernika”, organizowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Warmińsko-Mazurski we współpracy z Muzeum Warmii i Mazur.


Kalendarium

« wtorek, 5 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 5 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: