Pamiątki ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w 550-lecie II pokoju toruńskiego

2016-10-03 09:44:24 (ost. akt: 2021-09-23 15:13:39)

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, izba przejściowa, skrzydło północne

Pamiątki ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w 550-lecie II pokoju toruńskiego
Pamiątki ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w 550-lecie II pokoju toruńskiego

kurator: Małgorzata Kumorowicz

„Do prowadzenia wojny potrzeba przede wszystkim pieniędzy”. Przekonał się o tym zarówno Zakon Krzyżacki, jak i będący z nim w konflikcie zbrojnym, król polski Kazimierz Jagiellończyk, wspierany przez stany pruskie. Wojna trzynastoletnia, która wybuchła po ogłoszeniu brzemiennego w skutki aktu inkorporacji Prus, była wojną szczególną. Jej odmienność w stosunku do wojen prowadzonych dotychczas przez Królestwo Polskie polegała nie tylko na długości trwania. W sposób jaskrawy wykazana została zależność sukcesów militarnych od poziomu gospodarczego i kondycji finansowej stron walczących. Zamiast zawodzącego w boju, roszczeniowego i niezdyscyplinowanego pospolitego ruszenia, do głosu doszło wyspecjalizowane rzemiosło żołnierskie w formie dobrze wyszkolonej, zawodowej armii zaciężnej.

Tam, gdzie w boju uczestniczyli najemnicy, tam potrzebny był odpowiedni zasób gotówki na spłacenie żołdu. Olbrzymie, z trudem zdobywane sumy spływały do kas skonfliktowanych władców w efekcie narzucanego podatku, dochodów z bicia monety, pożyczek od wzbogaconych na handlu miast pruskich, darowizn oferowanych w zamian za przywileje, czy pomocy udzielanej przez militarnych sprzymierzeńców. Dlatego sednem wystawy upamiętniającej rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego, wieńczącego wieloletni, morderczy dla obu stron wysiłek zbrojny i finansowy jest pieniądz.

Na wystawie zaprezentowane zostaną monety, które naszym czasom „oddała ziemia” w postaci skarbów, pojedynczych znalezisk, a które w czasach batalii o Prusy były podstawowym środkiem płatniczym. Będą to pieniądze krzyżackie, polskie oraz pruskie - bite na podstawie nadanych przez króla przywilejów. Wystawę dopełnią upamiętniające wybrane wydarzenia medale, a także wzbogacające tematykę kopie pieczęci. Zwieńczeniem całości będzie kopia aktu II traktatu toruńskiego.

Kalendarium

« poniedziałek, 6 grudnia 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 6 Grudnia
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich