NIEDZIELNIKI - Warmiński spektakl na zamku

2016-08-19 08:21:40 (ost. akt: 2016-08-19 08:27:21)

21 sierpnia o godz. 19.00 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Wstęp wolny.

NIEDZIELNIKI - Warmiński spektakl na zamku
Widziałeś kiedyś rozłożony na rozdrożu snopek siana? A brzozę zasadzoną przy grobie? Czy wiesz, co wskazują czerwone ognie na polu? A co ma jajecznica do dobrobytu gospodarza? To tylko niektóre z obyczajów praktykowanych przez nasze babki, a może i matki. Olsztyńscy artyści przybliżą publiczności warmińskie zwyczaje, wierzenia i związane z nimi legendy. Stworzyli projekt „Niedzielniki”, którego finałem będzie spektakl – 21 sierpnia o godz. 19.00 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Wstęp wolny.
Niedzielniki to – według ludowych podań – ludzie urodzeni i ochrzczeni w niedzielę. Obdarzeni byli umiejętnością widzenia zagubionych dusz, które nie mogły trafić do grobów. Niedzielnicą jest też główna bohaterka spektaklu. - Minka staje przed swoim pierwszym poważnym zadaniem. Rusza w drogę w towarzystwie Adasia. Razem muszą rozwiązać zagadkę. W międzyczasie między młodymi rodzi się uczucie. Ale to tylko jeden z wątków. Będzie też wzruszająca opowieść o synu, „co ze szkół wrócił i ojca prostaka pouczał”
i o sprawach niezałatwionych, bo „czasu zawsze mało, by wszystko powiedzieć” – zdradza, cytując fragment sztuki reżyser Maciej Mydlak.
Mimo poważnej tematyki, spektakl został przygotowany w lekkiej konwencji musicalu detektywistycznego. Autorem ścieżki dźwiękowej jest multiinstrumentalista i wokalista Marcin Rumiński, znany z zespołów Hoboud i Shannon. Jak zapewniają twórcy, coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy estetyki Pink Floyd, ambientu, jak i… Feliksa Nowowiejskiego. Ciekawostką jest połączenie pracy aktora w żywym planie z lalkami. W spektaklu bowiem biorą udział aktorzy Teatru Jaracza, Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz studenci Studium Aktorskiego. Choreografią zajęła się Tatiana Asmołkowa, zaś scenografią Beata Akinis-Sowińska.
Opieka nad projektem: Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie
Partnerzy: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Olsztyńskie Teatr Lalek, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Mecenasi: Miasto Olsztyn, Powiat Olsztyński, „Społem” PSS w Olsztynie, Studio OFF, darczyńcy z PolakPotrafi.pl.

NIEDZIELNIKI
scenariusz i reżyseria: Maciej Mydlak
scenografia: Beata Akinis-Sowińska
muzyka: Marcin Rumiński
choreografia: Tatiana Asmołkowa
występują:
Elżbieta Grad, Anna Kosik, Karolina Spiel, Wiesława Szymańska-Niemaszek, Katarzyna Trzeszczkowska, Jarosław Cupriak, Marian Czarkowski, Piotr Dębowski, Adam Hajduczenia, Radosław Jamroż, Marcin Młynarczyk, Maciej Mydlak

PREMIERA 21 sierpnia 2016 r., godz. 19.00 na dziedzińcu olsztyńskiego zamku

Kalendarium

« niedziela, 3 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 3 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: