Zakup kolekcji instrumentów astronomicznych do wystawy stałej „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego”

2016-06-21 14:33:36 (ost. akt: 2017-01-30 10:34:30)

Zakup kolekcji instrumentów astronomicznych do wystawy stałej „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego”
W tegorocznej edycji programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kolekcje, priorytet Kolekcje muzealne – Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie pozyskało środki na zakup kolekcji instrumentów astronomicznych do wystawy stałej „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego”.
Kolekcja zawiera:

1. Komplet sześciu cyrkli, XVII/XVIII w.
2. Cyrkiel duży, XVII w.
3. Astrolabium, około 1700 r.
4. Klepsydrę, XVII w.
5. Zegar słoneczny sygnowany D. Beringer, XVIII w.
6. Zegar słoneczny, 1787 r.
Zakup kolekcji umotywowany jest wyjątkową klasą obiektów, ich wartością historyczną, artystyczną i ekspozycyjną. Ze względu na czas powstania, klasę artystyczną i stan zachowania podnoszą jakość naszej wystawy, uzupełniają i rozbudowują ją.
W ramach zadania przewidziano również działania edukacyjne i promocyjne.




Dzień Dziecka w olsztyńskim zamku

1 czerwca 2016 r., środa, godz. 10.00-14.00,
dziedziniec olsztyńskiego zamku,
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.



Serdecznie zapraszamy dzieci na spotkanie z geometrią, astronomią, gotykiem, a wszystko to w murach zamku, w którym mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik.
Przygotowaliśmy dla Was zajęcia podczas, których poznacie tajniki dawnej matematyki i astronomii:
- Cyrklem po murze warsztaty z rysowania maswerków przy pomocy cyrkla, na przykładzie
dostępnych wzorów.
- Mój zegar słoneczny (według projektu Dariusza Oczki, autora strony poświęconej zegarom słonecznym) warsztaty z robienia zegarów słonecznych i ozdabiania ich.
- Gwiazdozbiór warsztaty, których celem jest stworzenie własnego gwiazdozbioru. Zajęcia odbywają się w piwnicach zamkowych, dzięki czemu po zgaszeniu światła będzie można lepiej ujrzeć jaśniejące konstelacje.
- Dawne miary warsztaty prezentujące dawne miary powierzchni, długości i wagi.
- Jak zbudować drewniany zamek?


Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu Zakup kolekcji instrumentów astronomicznych do wystawy stałej "Mikołaj Kopernik mieszkaniec zamku olsztyńskiego".

Relacja
Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowało specjale atrakcje z myślą o najmłodszych. Na zamkowym dziedzińcu dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, które przybliżały zagadnienia z zakresu astronomii, gotyku i życia w dawnych czasach.
Młodzi adepci ulubionej dziedziny Mikołaja Kopernika – astronomii, mogli stworzyć własny gwiazdozbiór oraz wykonać zegar słoneczny według projektu Dariusza Oczki, autora strony poświęconej zegarom słonecznym.
Zamkowy dziedziniec stał się miejscem, gdzie uczestnicy mogli stworzyć z klocków własną wersję gotyckiej budowli. Spotkanie było również sposobnością by, za pomocą linijki i cyrkla, zmierzyć się z trudną sztuką projektowania maswerków. Chętni kolorowali gotyckie witraże
Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat, dotyczący dawnych miar i wag. Co można zmierzyć łokciem, stopą, ćwiercią lub calem? Na przykład swój wzrost. Ile wiardunków, uncji i kwart waży telefon komórkowy? To mogli sami sprawdzić sami mali poszukiwacze tajemnic.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu Zakup kolekcji instrumentów astronomicznych do wystawy stałej "Mikołaj Kopernik mieszkaniec zamku olsztyńskiego".



Quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku

Kalendarium

« piątek, 26 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 26 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: