Wernisaż wystawy „Sto widoków Warmii” w Muzeum Przyrody w Olsztynie - Relacja

2016-03-16 10:38:13 (ost. akt: 2016-03-16 10:43:06)

Wernisaż wystawy „Sto widoków Warmii” w Muzeum Przyrody w Olsztynie - Relacja

Autor: E. Szymkiewicz

W Muzeum Przyrody (Oddział Muzeum Warmii i Mazur) 9 marca 2016 r. odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Sto widoków Warmii” autorstwa Andrzeja Waszczuka „Szczurka”. Powstała przed 13 laty wystawa prezentowana była w kilku miastach poza granicami Polski, natomiast w zasadzie nigdy na samej Warmii. Ekspozycję tworzy 100 fotogramów ukazujących piękno krajobrazu Warmii. W Muzeum Przyrody z uwagi na szczupłość powierzchni wystawienniczej zaprezentowano tylko 30 spośród nich. Każdy z fotogramów oprawiony jest w dużą, drewnianą ramę ze szkłem o wymiarach 84 x 73 cm.
Pochodzący z Dobrego Miasta twórca wystawy jest znany daleko poza granicami Warmii i Mazur i Polski. Andrzej Waszczuk jest autorem nie tylko wystaw fotograficznych promujących i ukazujących piękno krajobrazu i przyrody Warmii, ale również pięciu wielkoformatowych albumów poświęconych tej tematyce. Wystawa, której część prezentowana jest obecnie w Muzeum Przyrody, stała się kanwą pierwszego albumu autora, który nosi taki sam tytuł, czyli „Sto widoków Warmii”. Fotografia Andrzeja Waszczuka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, o czym świadczy wysoka frekwencja na wernisażach jego wystaw, czy spotkaniach promujących kolejne albumy.
Nie inaczej było w środowy wieczór w Muzeum Przyrody. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała 30 przedstawionych fotogramów, a następnie w dalszej części wernisażu autor w ramach wykładu – prezentacji pokazał kolejnych 70 fotografii, które składają się na tę ekspozycję. Podczas wykładu okazało się, że Andrzej Waszczuk jest nie tylko znakomitym fotografem przyrody, ale także dobrym mówcą, który w bardzo interesujący sposób przedstawiał kulisy powstawania kolejnych zdjęć. Niestety, jak stwierdził na końcu wykładu, dziś powtórzenie wielu spośród prezentowanych fotogramów było by niemożliwe, ponieważ niektóre wzgórza na krawędzi doliny Pasłęki czy Łyny fotografowane przed 15 laty dziś są już zabudowane i nadal powstają tam nowe budynki. Krajobraz Warmii cały czas się zmienia i nie zawsze są to zmiany korzystne.
Wszystkich sympatyków twórczości Andrzeja Waszczuka, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu, a także miłośników pejzażu warmińskiego zapraszamy do Muzeum Przyrody. Wystawę „Sto widoków Warmii” będzie można oglądać do 5 czerwca 2016 r.
(MSz.)

Kalendarium

« sobota, 13 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 13 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: