Otwarcie wystawy „Rody szlacheckie okolic Morąga. Portrety ze zbiorów MWiM w Olsztynie”

2016-01-15 09:51:39 (ost. akt: 2016-01-15 09:55:35)

Otwarcie wystawy „Rody szlacheckie okolic Morąga. Portrety ze zbiorów MWiM w Olsztynie”
Scenariusz i aranżacja wystawy-Magdalena Bartoś, opracowanie plastyczne Marta Schulz
Pośród setek portretów szlachty pruskiej zgromadzonych w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur wyodrębniono grupę podobizn przedstawicieli szlachty zamieszkałej, bądź mającej swoje dobra w szeroko rozumianych okolicach Morąga aż po Pasłęk. Ziemie te, po upadku państwa krzyżackiego należały do Prus Książęcych, a ich część położona na zachód od rzeki Pasłęki określana była Prusami Górnymi (niem. Oberland). Na wystawie zaprezentowano przede wszystkim portrety przedstawicieli rodu Dohnów we wszystkich pięciu liniach słobickiej (Dohna-Schlobitten), markowskiej (Dohna-Reichertswalde), ławkowskiej (Dohna-Lauck), gładyskiej (Dohna-Schlodien) i karwińskiej (Dohna-Carwinden). Dohnowie dominowali na tym terytorium wielkością latyfundiów, ilością pałaców i dworów oraz znakomitego ich wyposażenia w dzieła sztuki. Na wystawie pokazano także konterfekty rodu Doenhoffów oraz Groebenów, podobizny przedstawicieli rodu Borków (von Borcke), von Cemen (Czema), von Auerswald , von Kuenheim i von Tettau.
Zaprezentowane na wystawie portrety to zaledwie cząstka podobizn z bogatej palety rodów szlacheckich dawnego Oberlandu. Wspomnieć trzeba przede wszystkim o Finckensteinach, ale też o innych, nie dorównujących wielkością i znaczeniem wyżej wymienionym takim jak: Wallenrodowie, Kanitzowie, Reibnitzowie, Polentzowie, Domhardtowie, Buttlarowie.

Relacja z wernisażu

Kalendarium

« poniedziałek, 15 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 15 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: