„Otwarcie ekspozycji w odbudowanym pałacu barokowym w Morągu”.

2015-10-05 09:25:54 (ost. akt: 2015-10-12 11:51:28)

„Otwarcie ekspozycji w odbudowanym pałacu barokowym w Morągu”.
„Otwarcie ekspozycji w odbudowanym pałacu barokowym w Morągu” (tytuł oryginalny). Z programu:
- Uroczyste przekazanie pałacu dla Muzeum Warmii i Mazur
- Otwarcie ekspozycji biograficznej Johanna Gottfrieda Herdera
- Zwiedzanie ekspozycji

Otwarto nie tylko dziewięć nowych, stałych wystaw, ale przede wszystkim oddano do użytku odbudowany z ruin pałac Dohnów z przeznaczeniem na oddział MWiM (poprzednia siedziba mieściła się w ratuszu morąskim).
Otwarto nową wersję (poprzednia z 1977 r. w ratuszu) wystawy poświęconej Johanowi Gottfriedowi Herderowi przygotowaną przez zespół muzealników z Weimaru - Nationale Forschungs und Gedenkstaetten der klassischen deutschen Literatur (NFG). Scenariusz wystawy opracował Egon Freitag, aranżację sal i wystawy Klaus Aschenbach. Wystawa nosi tytuł „Johann Gottfried Herder - Pisarz i filozof historii - Wielki obywatel Morąga (1744-1803)”.
Otwarto osiem dużych wystaw ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur: „Portret holenderski XVII wieku” i „Malarstwo różnych szkół europejskich XVII wieku”, obie wg scenariusza dr Kamili Wróblewskiej i w jej aranżacji. Towarzyszyła im wystawa grafiki holenderskiej XVII wieku autorstwa Andrzeja Rzempołucha. Kolejne wystawy to cztery tzw. wnętrza stylowe – niewielkie sale zaaranżowane zabytkowymi meblami, ceramiką, szkłem, tkaninami i innymi przedmiotami rzemiosła artystycznego w stylu barokowym, biedermeier, II empire`u i secesji. Autorkami scenariusza i aranżacji były Anna Witczak-Kufel, Grażyna Kobrzeniecka, Elżbieta Jelińska. Autorką wystawy malarstwa XX-wiecznego artysty holenderskiego Hugo Landheera była Anna Samulowska.
Na otwarcie pałacu Dohnów zaproszono gości z Weimaru, ministerstwa kultury NRD, polskie władze partyjne, administracyjne wojewódzkie i lokalne oraz pracowników kultury województwa olsztyńskiego.
Oprócz licznych relacji w prasie olsztyńskiej, weimarskiej i centralnej niemieckiej (NRD) powstał też na zlecenie MWiM film z uroczystości. Dokrętka z oprowadzania po wystawach przez kierownika muzeum Magdalenę Bartoś powstała kilka dni później.

Kalendarium

« wtorek, 30 listopada 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 30 Listopada
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich