Uroczystości z okazji 250. urodzin Johanna Gottfrieda Herdera w muzeum jego imienia w Morągu.

2015-07-31 10:32:53 (ost. akt: 2015-07-31 10:40:16)

Uroczystości z okazji 250. urodzin Johanna Gottfrieda Herdera w muzeum jego imienia w Morągu.
Oprócz wielu imprez kulturalnych w mieście, konkursów okolicznościowych, w dniu urodzin Herdera odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod jego pomnikiem, następnie pierwsze w historii Morąga nabożeństwo ekumeniczne koncelebrowane przez księdza katolickiego, greckokatolickiego i pastora luterańskiego w kościele p.w. świętych Piotra i Pawła, w którym był ochrzczony Herder. Kolejne uroczystości, łącznie z nadzwyczajną sesją rady miejskiej, odbywały się w morąskim muzeum. Okolicznościowy wykład „Herder – filozof z Morąga” wygłosił prof. Stanisław Achremczyk. Następnie otwarto efektowną ekspozycję ze zbiorów Działu Piśmiennictwa MWM „Piękno dawnej książki”. Uroczystości w muzeum zakończył koncert zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua. Licznie przybyli goście z Niemiec, w tym władze miasta Giessen będącego tzw. Patenstadt dla Morąga i stowarzyszenia byłych mieszkańców powiatu morąskiego z Niemiec. Trzeba odnotować obecność na uroczystościach ostatniego właściciela majątku Markowo (Reichertswalde) koło Morąga, hrabiego Adalberta zu Dohna-Lauck, i hrabiny Ursuli von Buttlar z Wenecji (Venedien) koło Morąga. Było to pierwsze oficjalne spotkanie polskich władz i mieszkańców Morąga z obywatelami niemieckimi, których korzenie wywodzą się z Morąga i okolic.
Uroczystościom patronował i wspierał je finansowo Burmistrz Morąga. Głównymi współorganizatorami oprócz muzeum było Stowarzyszenie Morąskie „Narie”, Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej „Herder” w Morągu i Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Morągu.

Kalendarium

« niedziela, 21 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 21 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: