Otwarcie wystawy portretów holenderskich pt.: Mistrzowie portretu. Malarstwo holenderskie XVII wieku w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

2015-07-31 09:22:16 (ost. akt: 2015-07-31 09:25:03)

Otwarcie wystawy  portretów holenderskich pt.: Mistrzowie portretu. Malarstwo holenderskie XVII wieku w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Otwarcie wystawy portretów holenderskich „Mistrzowie portretu. Malarstwo holenderskie XVII wieku w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie”, w nowej aranżacji, po przeniesieniu z olsztyńskiego zamku, gdzie była pokazywana od 28 lipca 2008 do połowy 2010 roku. Scenariusz i aranżacja – Magdalena Bartoś. Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu.
Wystawa prezentuje jedną z najcenniejszych kolekcji Muzeum Warmii i Mazur. Autorami obrazów są czołowi portreciści holenderscy, związani z haskim dworem rodu van Oranje-Nassau: bracia Gerrit i Willem Honthorstowie, Pieter Nason, Jan Mytens, Caspar Netscher i mniej znany Lucas van Kaey. Oprócz sygnowanych portretów kolekcja zawiera też znakomite dzieła przypisywane innym portrecistom holenderskim, działającym w kręgu mecenatu książąt namiestników orańskich i tamtejszej arystokracji (van Brederode, Nassau-Siegen, Solms-Braunfels) oraz rodów angielskich (Stuartowie), szwedzkich (Oxenstierna), północno-niemieckich i pruskich. Ci ostatni to przede wszystkim związani z Morągiem Dohnowie, których kariery polityczne, wojskowe lub duchowne związane były od początku XVII w. z Niderlandami. To Dohnowie sprowadzili kolekcje holenderskich dzieł sztuki do swych gniazd rodzinnych w Prusach; w szczątkowej liczbie przetrwały one do naszych czasów.
Wystawa stanowi z jednej strony swego rodzaju galerię rodową, ukazującą związki genealogiczne, polityczne kulturalne i religijne wymienionych rodów, z drugiej ukazuje popularność malarstwa portretowego jako ważnego elementu kultury Niderlandów, dla których XVII w. był „złotym” zarówno w sztuce, jak i w innych dziedzinach życia.

Kalendarium

« środa, 22 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 22 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: