Zamek w Lidzbarku pięknieje i zachęca do zwiedzania

2015-07-24 13:33:56 (ost. akt: 2015-09-21 11:11:34)

Zamek w Lidzbarku pięknieje i zachęca do zwiedzania
Po kilku miesiącach zniknęły rusztowania z południowej elewacji zamku w Lidzbarku Warmińskim. Oczyszczone i wzmocnione cegły przywracają jej średniowieczny blask. Odrestaurowane wieżyczki, dach i wjazd, zrekonstruowana kolorystyka stolarki okiennej – wszystko to dodaje życia wielkiemu zamczysku. Nowy widok zamku budzi podziw mieszkańców miasta i turystów coraz chętniej odwiedzających zamek. A to nie koniec prac nad odnowieniem biskupiej rezydencji.
Południowa elewacja zamku od listopada 2014 r. kryła się za gąszczem rusztowań. Prowadzono żmudne prace konserwatorskie wątków ceglanych, spoin wapiennych, wnęk i stolarki okiennej elewacji oraz remont dachu.
Cegły południowej elewacji wymagały oczyszczenia i wzmocnienia struktury. Zakonserwowano także wapienne spoiny – osłabione wzmocniono, a uszkodzone uzupełniono. Konserwacji poddany został też wjazd do zamku oraz stolarka okienna południowego skrzydła zamku. Remont objął także obie narożne wieżyczki.
Remontów konstrukcyjnych i wzmocnień wymagała więźba dachowa. Pokrycie dachu zostało zdjęte. Wszystkie dachówki poddano myciu i przeglądowi, a następnie selekcji. Te w najlepszym stanie wróciły na zamkowy dach. Pozostałe, nie nadające się do powtórnego użycia, zastąpiono nową ceramiczną dachówką wykonaną na specjalnie zamówienie (nowa wiernie oddaje kształt i kolorystykę oryginału). Remont dachu skrzydła południowego zakończył się na przełomie kwietnia i maja br. Nie tylko zabezpieczono i wzmocniono konstrukcję więźby, ale ponownie użyto blisko połowę starych dachówek, co pozwoliło zachować kolorystykę pokrycia dachowego. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania.
Wszystkie przeprowadzone prace dają widowiskowy wręcz efekt. Zamek pięknieje i zachęca do odwiedzin. Narożne wieżyczki z odrestaurowanymi wykończeniami wśród zieleni górują nad miastem. Satysfakcja jest tym większa, że na tym prace się nie kończą. Remont elewacji przenosi się na skrzydła wschodnie i zachodnie zamku. Również we wnętrzach trwają bardzo zaawansowane prace nad instalacjami (wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi, odgromowymi, centralnym ogrzewaniem). Natomiast na krużganku trwa konserwacja i prace restauratorskie przy unikalnych na skalę europejską polichromiach.

Obecne prace remontowe i konserwatorskie możliwe są dzięki projektowi „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – II etap”, realizowanemu przy wsparciu ze środków norweskich, środków EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Relacja Telewizji Olsztyn


Kalendarium

« czwartek, 18 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 18 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: