Wernisaż wystawy pt.: Portrety rodziny hrabiów z Siecina Krasickich.

2015-07-02 08:57:06 (ost. akt: 2015-07-02 13:07:02)

Wernisaż wystawy pt.: Portrety rodziny hrabiów z Siecina Krasickich.
Wernisaż wystawy „Portrety rodziny hrabiów z Siecina Krasickich”, ze zbiorów Fundacji im. Ciechanowieckich (kurator Andrzej Rzempołuch, kierownik Działu Sztuki Dawnej MWM, oprawa plastyczna Marcin Kołpa). Zamek w Lidzbarku Warmińskim – siedziba Muzeum Warmińskiego, oddziału Muzeum Warmii i Mazur. Wernisaż zaszczycili goście z Warszawy, reprezentujący Fundację Zbiorów im. Ciechanowieckich (właściciela galerii) i Zamek Królewski (jej poprzedniego dysponenta).
Galerię rodową przekazano do Zamku Królewskiego w Warszawie w 1987 r. z Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich, a już rok później 7 pochodzących z niej portretów pokazywaliśmy w Olsztynie na wystawie „W stronę Korony” (1988–1989). Obecnie Muzeum Warmii i Mazur, na podstawie porozumienia z Radą Fundacji, jest dysponentem całej kolekcji (otrzymaliśmy ją w długotrwały depozyt); Lidzbark pozostaje stałym miejscem jej eksponowania.
Galeria składa się z 28 portretów olejnych, malowanych „en grisaille” (franc. w szarości), przedstawiających przodków rzeczywistych i domniemanych biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Wizerunki powstały w 1786 r., a ich twórcą był malarz z Królewca Fryderyk Kloss, którego Krasicki zatrudniał m.in. do kopiowania wizerunków sławnych Polaków (8 miniaturowych obrazów z tej kolekcji MWM pokazało na poświęconej Krasickiemu wystawie w 2001 r.). Staraniem Fundacji i Zamku został wydany katalog autorstwa Joanny Zarzyckiej.
Galeria była komponowana na podstawie przekazów zawartych w herbarzach Bartosza Paprockiego i Kaspra Niesieckiego, dlatego też znalazły się w niej cztery portrety Bibersteinów, od których dawni heraldycy wywodzili Krasickich herbu Rogala. Dalej występują ważniejsi mazowieccy i małopolscy przedstawiciele rodu z poszczególnych pokoleń (całość nie jest jednak ujęciem genealogicznym), w tym senatorowie Rzeczypospolitej i hrabiowie (tytuł hrabiego Rzeszy otrzymali Marcin i Jerzy Krasiccy w 1630 r.). Jest m.in. portret budowniczego zamku Krasiczyn, Stanisława. Ostatnim chronologicznie portretowanym jest brat biskupa Ignacego, Franciszek Ksawery (1740-1779).
Twórca wszystkich obrazów tej galerii, Fryderyk Kloss, pracował w latach 80-tych i 90-tych XVIII w. dla biskupa Ignacego Krasickiego na miejscu w Lidzbarku. Jest bardziej niż prawdopodobne, że obrazy powstały właśnie w Lidzbarku pod nadzorem biskupa, który następnie przekazał je do gniazda rodowego w Dubiecku koło Przemyśla.
Do 2001 r. miejscem wystawy była tzw. sala audiencyjna w północnym skrzydle zamku. Obecnie, po zmianach, które nastąpiły przy okazji obchodów 200. rocznicy śmierci Ignacego Krasickiego, galeria antenatów jest eksponowana w letnim refektarzu w skrzydle zachodnim.

Kalendarium

« środa, 24 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 24 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: