Zamek ożywa - dzień otwarty na lidzbarskim zamku.

2015-06-26 09:56:45 (ost. akt: 2015-07-29 12:33:08)

18 lipca 2015 r., sobota, godz. 12-17, Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

Zamek ożywa - dzień otwarty na lidzbarskim zamku.
W programie:
Spotkania z postaciami historycznymi (godz. 12.00). W salach zamkowych będzie można spotkać osoby w strojach z różnych epok i posłuchać opowieści o historii zamku. Łukasz Watzenrode zasiądzie w oratorium, biskup Henryk Sorbom w krużgankach przedstawi fundowane przez siebie malowidła, Mikołaj Kopernik w komnatach biskupich podzieli się tajemnicami lekarza biskupów warmińskich i swojej pracy w Lidzbarku. W sali obrad spotkamy króla Zygmunta Augusta. Carl Hauke opowie o pierwszej konserwacji zamku.
Kolejną atrakcją będzie questing prowadzony traktem turystycznym na lidzbarskim zamku, na którym - w pomieszczeniach, przy eksponatach i na wystawach - ukryte zostaną prawidłowe odpowiedzi, które należy uzupełnić w otrzymanym tekście. Do rywalizacji zaproszone będą zespoły (rodziny, grupy koleżeńskie), wygrywają ci, którzy odgadną wszystkie odpowiedzi w najkrótszym czasie. Początek godz. 13.00.
Warsztaty rzemieślnicze (godz. 15.00):
• pokaz pieczenia chleba
• potrawy z drobiu i jajek, które mogły być podawane na zamkowych stołach
• stół z owocami, tzw. lidzbarskie „wety” (podwieczorki owocowe) z czasów biskupa Ignacego Krasickiego
Koncert w Wielkim Refektarzu (16.00)
Wstęp wolny.

„Zamek ożywa” - dzień otwarty na lidzbarskim zamku
w ramach projektu
„Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim perły architektury gotyckiej w Polsce – II etap”


W sobotę, 18 lipca br., w samo południe dziedziniec lidzbarskiego zamku zapełnił się gośćmi. Bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy Lidzbarka, regionu oraz turyści przybyli, aby uczestniczyć w wydarzeniu „Zamek ożywa”.
Gości powitała Małgorzata Jackiewicz-Garniec, kierownik Muzeum Warmińskiego, która pełniła rolę prowadzącej. Wstępem do kolejnych wydarzeń dnia było przybliżenie publiczności elementów projektu konserwatorsko-rewitalizacyjnego oraz informacja o stworzeniu możliwości jego realizacji, dzięki dofinansowaniu z funduszy norweskich, EOG i środków krajowych. Następnie goście zostali zaproszeni do aktywnego udziału w atrakcjach, poznawania tajemnic lidzbarskiego zamku.
Pierwszym elementem programu było spotkanie z „żywymi obrazami”, czyli możliwość uczestniczenia w życiu postaci związanych z rezydencją biskupów warmińskich. Po zamkowym krużganku przechadzał się biskup Henryk Sorbom, który opowiadał o fundowanych przez siebie malowidłach oraz ich tematyce. W oratorium biskup Łukasz Watzenrode mówił o swym życiu i licznych fundacjach artystycznych. Mikołaj Kopernik, który mieszkał w Lidzbarku w latach 1503-1510, w komnatach biskupich opowiadał o tajemnicach lekarza biskupów i swojej pracy w Lidzbarku. W sali obrad lidzbarskiej warowni znów zagościł król Zygmunt August. W Wielkim Refektarzu można było spotkać pierwszego konserwatora zamku, Karla Hauke, podczas narady przed kolejnym etapem prac. Wszystkie postaci przeniosły zgromadzonych w przeszłość zamku i pozwoliły spojrzeć na jego historię z innej perspektywy. Spotkanie z „żywymi obrazami” było okazją do zadawania pytań, pamiątkowych fotografii, a przede wszystkim do zrozumienia roli, jaką przez wieki odgrywał lidzbarski zamek.
Kolejnym etapem spotkania był questing dla graczy indywidulanych, rodzin i grup koleżeńskich. Specjalnie przygotowana karta gry zachęcała do aktywnego i dokładanego poznania zamku. Poprawne odpowiedzi na pytania – ukryte w zamkowych pomieszczeniach, przy eksponatach i na wystawach – należało wpisać na kartę gry, by uzupełnić otrzymany tekst. Ci, którzy rozwiązali zagadki w najkrótszym czasie otrzymali nagrody.
Na zamkowym dziedzińcu odbywały się warsztaty rzemieślnicze, nawiązujące do historii warowni. Na piętrze toczyło się życie duchowe, polityczne i towarzyskie biskupów, a parter zamku skupiał życie gospodarcze. Goście mogli wziąć udział w warsztatach tradycyjnego przygotowywania i wypieku chleba. Zamkowa kuchnia ożyła, oferując tajniki przygotowania i degustację potraw z drobiu i jajek, które królowały na codziennym stole biskupim. Przedstawiono rekonstrukcję tzw. lidzbarskich „wetów”, czyli podwieczorków owocowych przygotowywanych na zamku w czasach biskupa Ignacego Krasickiego.
Dopełnieniem spotkania był pokaz tańców dworskich na dziedzińcu w wykonaniu zespołu tańca amatorskiego Małgorzaty i Dariusza Wędrowskich „Barok” z Bartoszyc. Po prezentacji zespół zaprosił do barkowych pląsów wszystkich chętnych.
Zwieńczeniem sobotniego spotkania „Zamek ożywa” był koncert zespołu Tańce Snu w Wielkim Refektarzu. Grupa zaprezentowała muzykę współczesną inspirowaną muzyką dawną, która znakomicie zabrzmiała w reprezentacyjnym wnętrzu Zamku.

W sobotnie upalne popołudnie przez lidzbarski zamek przewinęło się przeszło trzy tysiące gości. Po zakończeniu wydarzenia opuszczali zamek pełni wrażeń i bardzo usatysfakcjonowani. Zgodnie powtarzali, że dzień otwarty na lidzbarskim zamku pokazał to miejsce, jako tętniące życiem, a tytułowe „ożywanie” przybrało różne formy. Wielkie zainteresowanie budziły „żywe obrazy” historyczne, dworskie tańce i koncert, goście opuszczający zamek byli również pod wielkim wrażeniem prowadzonych prac projektowych, remontowanych dachów, zakonserwowanej południowej elewacji oraz prac przy malowidłach krużganka.

Dzień otwarty na lidzbarskim zamku było częścią działań informacyjnych i promocyjnych projektu „Konserwacja i rewitalizacja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – II etap” realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Kalendarium

« sobota, 9 grudnia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 9 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: