Wieczory zamkowe - cykl "Olsztyńscy uczeni"

2015-04-15 11:26:01 (ost. akt: 2015-04-24 09:23:49)

prof. dr hab. Barbara Przybylska-Gornowicz, Komórki macierzyste – nadzieje i rzeczywistość.

Komórki macierzyste są od wielu lat przedmiotem zainteresowania biologów, medyków oraz opinii publicznej na całym świecie. Kolejne publikacje podsycają nadzieje na zastosowanie komórek macierzystych jako panaceum na wszystkie problemy zdrowotne ludzi, a także na przedłużenie życia i zwiększenie jego komfortu. Jesteśmy bombardowani wiadomościami z wielu ośrodków medycznych, które prześcigają się w informowaniu o sukcesach w tej dziedzinie. Zazwyczaj pokazuje się pierwszy sukces, natomiast sprawa późniejszych komplikacji, dalszego losu ludzi, którzy zostali poddani terapii z zastosowaniem komórek macierzystych pozostaje poza zainteresowaniem mediów. Czytając entuzjastyczne artykuły w prasie codziennej i nie tylko wydawać by się mogło, że wiemy już wszystko i powszechność stosowania komórek macierzystych w sposób rutynowy jest kwestią najbliższego czasu.
Wyniki badań podstawowych natomiast wyraźnie kontrastują z entuzjastycznymi doniesieniami niektórych ośrodków medycznych oraz optymistycznymi artykułami zamieszczanymi w prasie. Obecny stan badań nad komórkami macierzystymi i możliwościami ich zastosowania w terapii najlepiej charakteryzuje zdanie, które wypowiedział Alan Colman, jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie „Technologie z użyciem komórek macierzystych są równie fascynujące jak niepoznane”.
Podczas wykładu przybliżone zostaną wybrane zagadnienia z biologii komórek macierzystych z punktu widzenia osoby zajmującej się biologią komórki, histologią i embriologią. Są to bowiem te działy biologii dla których zagadnienia związane z komórkami niezróżnicowanymi, procesami różnicowania, efektami tych procesów, zdolnościami poszczególnych tkanek do odnowy fizjologicznej, zmianami związanymi z procesami starzenia stanowią od lat przedmiot badań.
Prof. dr hab. Barbara Przybylska-Gornowicz jest absolwentką Liceum im Wł. Jagiełły w Płocku i Wydziału Zootechnicznego WSR w Olsztynie. Stopień doktora nauk rolniczych uzyskała w 1978 roku, stopień doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych w zakresie histologii - w 1990 roku, a tytuł naukowy profesora nauk weterynaryjnych – w 1998.
Pracę zawodową rozpoczęła w 1973 roku w Zakładzie Histologii i Embriologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, gdzie pracuje do chwili obecnej, pełniąc od 1994 roku funkcję kierownika. W latach 1987/88 i 1991 przebywała na stypendium Rządu Francuskiego w Laboratorium Zoologii Eksperymentalnej Uniwersytetu w Strasburgu, w 1995 Instytucie Anatomii Medycznej Uniwersytetu w Kopenhadze – stypendium Rządu Duńskiego.
Zainteresowania naukowe prof. dr hab. B. Przybylskiej-Gornowicz obejmują badania procesów rozwojowych mięśni szkieletowych, zmian ultrastruktury narządów wewnętrznych w różnych warunkach doświadczalnych oraz morfologii i fizjologii szyszynki ssaków i ptaków. Wyniki badań zostały opublikowane w ponad 230 publikacjach, z czego 80 stanowią prace oryginalne głównie anglojęzyczne. Uczestniczyła w 8 projektach badawczych finansowanych przez KBN realizowanych w jej Zespole, w tym 4 jako kierownik. Recenzowała prace na stopnie doktora i doktora habilitowanego oraz projekty badawcze. Jest stałym recenzentem Histology i Histopathology, recenzuje także dla innych czasopism naukowych krajowych i zagranicznych. Od 1986 roku członek European Pineal & Biological Rthyms Society, a od 1997 roku członek z wyboru American Asocciation of Anatomists. Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne prof. B. Przybylska-Gornowicz została wyróżniona nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych oraz JM Rektora UWM, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi (1997) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006).
Słowo o prof. dr hab. BarbarzePrzybylskiej-Gornowicz - prof. dr hab. Zygmunt Wyrzykowski.
28 listopada 2006 r.
Sale Kopernikowskie zamku olsztyńskiego.

Kalendarium

« środa, 6 lipca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 6 Lipca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich